8-15 maja Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

15 05.2019
Gry planszowe

Dziś kończy się Tydzień Bibliotek 2019.  W tym roku przebiegał pod hasłem #biblioteka. Wydarzenie organizowane od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek.

Biblioteka Politechniki Białostockiej brała czynny udział w akcji. Wyszliśmy z założenia, że biblioteka to nie tylko instytucja, w której można wypożyczyć książki czy korzystać z licencjonowanych baz danych. Czytelnicy wiedzą, że nasz księgozbiór w przeważającej części jest techniczny. Posiadamy rosnący ciągle dział beletrystyczny, zawierający powieści, kryminały, reportaże, biografie. Mamy także księgozbiór skierowany do  młodszych czytelników, tzw.  Bibliotekę Młodego Naukowca.

Biblioteka to również miejsce spotkań. Pomyśleliśmy,  że fajną inicjatywą mogą okazać się gry planszowe. W dniu 8 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Bibliotekarza, zaplanowaliśmy  imprezę „Rusz głową, zagraj w grę planszową”. Pomysłem zainteresowaliśmy między innymi Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej oraz Koło Naukowe Gier działające przy Wydziale Informatyki.

Strefą gier był korytarz na 2 piętrze budynku CNK. Uczestnicy mieli szeroki wybór gier planszowych, karcianych i innych o zróżnicowanym stopniu trudności. Z naszej propozycji skorzystali nie tylko studenci. Mieliśmy przyjemność gościć też graczy spoza uczelni. Na wygodnych kanapach w strefie relaksu można było prowadzić zarówno szybkie rozgrywki, jak i długie strategiczne batalie.

Odwiedziło nas ponad 50 osób, które, jak mamy nadzieję, dobrze bawiło się w naszej bibliotece. Gościliśmy studentów, uczniów szkół średnich oraz mieszkańców naszego miasta. Mieliśmy wiele pytań o to, czy takie spotkania będą odbywały się częściej. Bardzo nas to cieszy.

Przypominamy też o możliwości skorzystania z szerokiej oferty literatury faktu, udostępnionej na cyfrowej platformie Ibuk Libra prowadzonej przez wydawnictwo Naukowe PWN. Od 8 maja przez miesiąc można wybierać z ponad 900 dodatkowych tytułów.  Oczywiście wszystko z okazji Tygodnia Bibliotek. Dodajmy, że nasza biblioteka posiada dostęp do podręczników online na wspomnianej platformie.

O roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji mówi się bardzo dużo. Uważamy, że Tydzień Bibliotek jest inicjatywą, która ma w tych działaniach swoje niezastąpione miejsce.

Zobacz zdjęci z imprezy w Galerii.