Wybór języka strony

  • Switch to English
  • Przełącz na polski

Jesteś tutaj

Biblioteka. I wszystko jasne

6 03.2015
Biblioteka. I wszystko jasne

Rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Światła. W związku z tym Czytelnia Książek Biblioteki PB przygotowała wystawę publikacji pt. „Biblioteka. I wszystko jasne.”, poświęconą tej kwestii. Można ją było oglądać od 6 marca 2015 r. do 28 lipca 2015 r. Ekspozycja wpisywała się jednocześnie w obchodzony 23 kwietnia Czwartek z Politechniką – Dzień Otwarty, który również przebiegał pod znakiem światła i hasłem „Jasne, że Politechnika”.

Międzynarodowy Rok Światła miał skupić się na zagadnieniach związanych z medycyną, komunikacją, ekonomią, środowiskiem. Dlatego książki, które zaprezentowaliśmy Czytelnikom poruszały temat światła w różnych dziedzinach życia. Obraz oświetlonego miasta, jego budynków, nowa rola światła w mieście i interpretacja przestrzeni światłem pojawiły się w takich publikacjach, jak: „Światła miasta” Justyny Martyniuk-Pęczek, „Iluminacja obiektów” Wojciecha Żagana, „Oświetlenie iluminacyjne obiektów architektonicznych” Joanny Ratajczak czy „Modelowanie 3D dla potrzeb iluminacji obiektów” Rafała Krupińskiego. Nie zabrakło też książek o tematyce dekorowania wnętrz światłem.

Na procesy fizyczne wykorzystywane do wytwarzania światła w elektrycznych źródłach światła, żarówkach, świetlówkach, lampach, diodach zwracał uwagę Andrzej Wiśniewski w pokazanej na wystawie książce pt. „Źródła światła”.
Niewątpliwie ważną rolę oświetlenie odgrywa w fotografii, co również staraliśmy się wyeksponować. Jakie tajemnice kryje światło? Jak je wykorzystać? Odpowiedzi można było szukać w książkach „Światło w fotografii: warsztaty ze Scottem Kelbym” czy „Po pierwsze – światło: warsztaty fotografii krajobrazowej” Joe Cornisha.

Z całą pewnością można powiedzieć, że nasza ekspozycja - choć prezentująca zaledwie mały wycinek zbiorów o tej tematyce - stała się prawdziwym festiwalem światła!