Języki

  • Switch to English
  • Przełącz na polski

Rozmiar tekstu

  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Styl strony

Obecny styl: Standardowe

Jesteś tutaj

Biblioteka kosmicznych możliwości

1 09.2015

Wszechświat jest znacznie większy, niż możemy to sobie wyobrazić. Biblioteka PB tym razem zaprasza Czytelników w jego głąb, pokazując zaledwie niewielką część, dostępnego w Czytelni Książek, księgozbioru o tej tematyce. Wystawę zatytułowaną „Biblioteka kosmicznych możliwości” można oglądać od 1 września 2015 r.

Diagramy i szczegółowe mapy, które znajdziemy w „Ilustrowanym wielkim atlasie kosmosu”  Marka A. Garlickiego, umożliwią nam podróż przez Układ Słoneczny, Drogę Mleczną, aż na krańce Wszechświata. Z kosmosu na nowo spojrzymy na Ziemię i poznamy jej najbliższego sąsiada, a zarazem jedynego naturalnego satelitę – Księżyc. Przyjrzymy się bliżej m.in. Merkuremu, Wenus, Jowiszowi, Saturnowi, gwiezdnym pozostałościom i narodzinom czarnej dziury. Dowiemy się, gdzie znajduje się największy krater i największa góra w Układzie Słonecznym i która kometa przeleciała najbliżej Ziemi. 

Dla naukowców zajmujących się planetami prawdziwą wyspą skarbów okazał się Mars. Ian Graham w  publikacji „Niezwykły kosmos : wyprawa do planet i dalej” przypomniał, że w 2004 r. na planecie wylądowały dwa łaziki nazwane Sirit i Opportunity”. My natomiast przypominamy, że to waśnie łaziki marsjańskie, konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej, od kilku lat zajmują pierwsze miejsca w zawodach University Rover Challenge rozgrywanych na pustyni w stanie Utah w USA.

W tym temacie polecamy też publikację Cezarego Szczepaniaka i Rafała Dychto pt. „Pojazdy w kosmosie”. Natomiast „System GPS” Cezarego Spechta, poświęcony satelitarnemu systemowi GPS, wprowadzi czytelnika w świat nawigacji. Co ciekawe, w przypadku GPS pełne jego uruchomienie trwało aż 22 lata (1973-1995 r.)!

Kolejną propozycją ze zbiorów bibliotecznych jest „Jak zbudować wehikuł czasu” Briana Clegga.  Przekonamy się, że wszystko jest względne i każdy potrafi podróżować w czasie.  Natomiast dzięki Frankowi Close rozszyfrujemy „Zagadkę nieskończoności” i dowiemy się, jak podnosząc do kwadratu małą liczbę otrzymuje się liczbę jeszcze mniejszą. 

Zapraszamy do ->>> Czytelni Książek Biblioteki PB (I piętro).