Języki

  • Switch to English
  • Przełącz na polski

Rozmiar tekstu

  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Styl strony

Obecny styl: Standardowe

Jesteś tutaj

Błyśnij na rowerze

4 07.2015
Błyśnij na rowerze

Rower stał się nieodłącznym elementem naszego życia, również bibliotecznego. Biblioteka PB jest współorganizatorem rowerowej kampanii społecznej „Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo”, która w 2015 r. przebiegała pod hasłem „Błyśnij na rowerze”. Taki był też tytuł wystawy tematycznej, prezentowanej w Czytelni Książek od 7 kwietnia 2015 r. do 24 lipca 2015 r.

Budowa, naprawa, ciekawe trasy, historia jednośladów – każdy miłośnik dwóch kółek mógł znaleźć  coś dla siebie. Wielbiciele rowerowych eskapad mieli szansę wybrać się na wycieczkę z przewodnikami „Podlasie na rowerze” Aleksandra Buczyńskiego czy „Polska na rowerze”.  Znalazły się tam opisy tras, wzbogacone informacjami o mijanych zabytkach, walorach krajobrazowych i  bogactwie kulturowym regionu.

Konstruktorzy jednośladów mogli natomiast sięgnąć po książki: „Rowery: regulacja, naprawa, konserwacja” Freda Milsona, „Wszystko o rowerze: budowa, naprawa, konserwacja, regulacja” Urlicha Artmanna lub „Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego” Lennarda Zinna. Omówiono w nich nowe typy rowerów, zastosowanie nowoczesnych materiałów, lekkich konstrukcji, włączenie elektroniki do układów przenoszenia siły i systemów hamowania, bezpieczeństwo na rowerze. Przedstawione na ekspozycji publikacje z całą pewnością pomogły zrozumieć takie zagadnienia, jak tribologia, tarcie, zużycie oraz wytwarzanie i sprawdzanie części wykonanych z karbonu.

Nie zabrakło też literatury poświęconej projektowaniu i budowie dróg oraz szlaków rowerowych, konstrukcjom nawierzchni drogowej, kosztorysowaniu i oznakowaniu pasów dla rowerów.

Miłośnicy tematyki rowerowej mogli spróbować swoich sił, rozwiązując „89 zadań z fizyki z rozwiązaniami na przykładzie roweru”, autorstwa Marcina Uziębło.