Języki

  • Switch to English
  • Przełącz na polski

Rozmiar tekstu

  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Styl strony

Obecny styl: Standardowe

Jesteś tutaj

Komiks czyli opowiadanie obrazem

8 11.2016
Tytus Romek i A'Tomek

„Sztuka komiksowa trafia do obu półkul mózgowych jednocześnie, pozwala wykształcić więcej połączeń nerwowych…” - Thierry Smoldern „Komiks a prawa półkula”

Zapraszamy w sentymentalną podróż do świata komiksu. Wystawa na poziomie P0 obok Wypożyczalni prezentuje między innymi takie książki jak "Tytus, Romek i A'Tomek" Henryka Chmielewskiego, "Kajko i Kokosz" Janusza Christy, prace Bogusława Polcha czyli seria o Kapitanie Żbiku, "Thorgal" z rysunkami Grzegorza Rosińskiego.

Korzenie tego gatunku sięgają pierwszej połowy XIX w., kiedy tworzył Rudolf Topffer. Jednak prace Topffer'a nie były do końca komiksem w takim sensie, jak go postrzegamy dzisiaj. Większość znawców pierwszym prawdziwym komiksem nazywają „Hogan's Alley” wraz z jego bohaterem Yellow Kid'em. Ważną pozycją w tym gatunku jest również „Max i Moritz”. Jednak okres, z którym komiks jest kojarzony, to koniec lat 30-tych XX wieku. Powstały wówczas takie postacie jak Batman czy Superman. W tym samym czasie stworzona została Myszka Miki, Kaczor Donald i wiele innych postaci wykreowanych przez Disney'a. W Europie jeden z ważniejszych okresów dla komiksu przypadł na lata 60-te  XX wieku, gdy w Francji zaczęły powstawać komiksy spod znaku „Asterixa i Obelixa”.

Dla Polski ciekawy okres komiksów rozpoczął się wraz z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem Papcia Chmiela. Komiks ten powstał w roku 1957 i dotychczas ukazało się 30 jego części. Warte zauważenia są też komiksy: „Kapitan Żbik" narysowany przez Grzegorza Rosińskiego oraz „Thorgal", który został narysowany przy jego współpracy z Belgiem Jeanem Van Hamme.
/źródło: http://komiks.l8r.pl/historia.html/

Prezentacji najpopularniejszych komiksów z lat 1960-1990 towarzyszą retro zabawki z prywatnej kolekcji pracownika naszej uczelni Pana Mirosława Bujanowskiego.