Kto pamięta, co nosiło się w klapach?

9 10.2017

Tym razem proponujemy ciekawą wystawę przypinek, wpinek, pinsów, pochodzących z prywatnych zbiorów bibliotekarzy, które pozwolą przenieść się w świat minionej epoki. Modne wiele lat temu, noszone w klapach marynarek, znowu przeżywają swój rozkwit. Prezentujemy przypinki o różnych kształtach i rozmiarach, m.in. okolicznościowe, patriotyczne, szkolne, sportowe, geograficzne. Do ich oglądania serdecznie zapraszamy do Biblioteki Politechniki Białostockiej (Centrum Nowoczesnego Kształcenia, poziom P0, obok Wypożyczalni Ogólnej).

Krótka historia przypinek

Pojawiły się na przełomie XVIII i XIX wieku. Na początku przypinki – wykonane z materiału - nosili zwolennicy kandydatów na prezydenta. Do końca XIX wieku miały charakter raczej polityczny, dopiero na początku XX wieku zaczęły być wykorzystywane przez firmy jako rodzaj skutecznej i taniej reklamy. Niewątpliwy wpływ na to miała zmiana ich wyglądu. Pod koniec  XIX wieku firma Whitehead & Hoag, jeden z największych na świecie producentów drobnych wyrobów reklamowych, wyprodukowała i opatentowała przypinki w formie zdjęcia pokrytego cienką warstwą celuloidu.

W latach 60. modne było wyrażanie własnych sympatii, poglądów i upodobań muzycznych za pomocą pinsów. Wtedy też pojawiły się pierwsze przypinki m.in. z nazwami zespołów. Do tej pory gadżet ten chętnie wykorzystywany jest do celów reklamowych.

Zdjęcia wystawy