POlecamy i RAdzimy, co warto przeczytać o Marii Skłodowskiej-Curie

15 05.2017

Pierwsza uczona uhonorowana dwiema Nagrodami Nobla, pierwsza kobieta – profesor na Sorbonie, pierwsza kobieta, która uzyskała prawo jazdy na samochody ciężarowe, jedyna kobieta uczestnicząca w Konferencjach Solvay`owskich, czyli… Maria Skłodowska-Curie – pisze Alicja Albrecht w publikacji pt. „Maria Skłodowska-Curie : listy” . To właśnie tej niezwykłej osobie, która stała się inspiracją dla wielu pokoleń, poświęcona jest wystawa książek pod tytułem „POlecamy i RAdzimy, co warto przeczytać o Marii Skłodowskiej-Curie”. Udostępniana jest ona w Czytelni Książek Biblioteki Politechniki Białostockiej (poziom P1), w ramach XV Festiwalu Nauki i Sztuki.

Wśród zaprezentowanych publikacji na uwagę zasługują wspomnienia jej córki Ewy Curie „Maria Curie : biografia”. Dzięki nim możemy zrozumieć, co znaczy mieć pasję, marzenia i jak istotna jest odwaga. Te cechy charakteru uczyniły z polskiej uczonej prekursorkę radiochemii, inicjatorkę pierwszych badań nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości, odkrywczynię dwóch nowych pierwiastków – polonu i radu. Poszerzeniem wiedzy o życiu i działalności naukowej noblistki są takie książki jak „Maria Skłodowska-Curie : 1867-1934” pod redakcją Krzysztofa Jędrzejewskiego czy „Maria Skłodowska-Curie : kobieta wyprzedzająca epokę” ;Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak. Znajdziemy tam pełne pasji teksty pokazujące Marię Skłodowską jako naukowca, matkę, żonę. Poznamy jej dzieciństwo , rodzinę, fakty z życia codziennego oraz niezwykłe dokonania.

Na wystawie nie zabrakło też publikacji przybliżających samo zjawisko promieniotwórczości. Główne miejsce zajmuje książka autorstwa Marii Skłodowskiej-Curie „Promieniotwórczość”, stanowiąca zbiór wykładów, wygłoszonych na Sorbonie. To także rozprawa doktorska Noblistki „Badanie ciał radioaktywnych”  z przedmową, komentarzami i posłowiem Józefa Hurwica.  O tym, jak zrodziła się radiochemia, chemia jądrowa, jak odkrycie promieniotwórczości obaliło XIX-wieczny pogląd o niezmienności pierwiastka chemicznego przeczytać można w publikacji zatytułowanej „Cząstki elementarne, jądro atomowe, promieniotwórczość : w hołdzie Marii Skłodowskiej-Curie”, również pod redakcją Józefa Hurwica. Natomiast informacje o metodach walki z rakiem i olbrzymim wkładzie Marii Skłodowskiej znajdziemy w publikacji „Dlaczego? : fascynujące dzieje zjawisk, zdarzeń i rzeczy”.

Serdecznie zapraszamy na wystawę i zapoznanie się z literaturą na niej prezentowaną.