Języki

  • Switch to English
  • Przełącz na polski

Rozmiar tekstu

  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Styl strony

Obecny styl: Standardowe

Jesteś tutaj

Poznaj skarby Ziemi

4 11.2015

Zachwycają pięknem, są przedmiotem pożądania od wieków, niektórym przypisuje się właściwości lecznicze, inne emanują silną energią. Miłośników minerałów zapraszamy od 2 listopada 2015 r. do Czytelni Książek Biblioteki PB na wystawę publikacji o tych nietypowych kamieniach, zatytułowaną „Poznaj skarby Ziemi”.

Kalcyt, dolomit, turkus, cyrkon – dokładne opisy tych i wielu innych minerałów znajdziemy w książkach Ruperta Hochleitnera pt. „Atlas kamieni szlachetnych” oraz „Minerały, kamienie szlachetne, skały”. Podano tam informacje o pochodzeniu i występowaniu ponad 350 skał i minerałów, a także o ich najważniejszych cechach. Każdemu opisowi towarzyszą efektowne zdjęcia, podobnie jak w innej publikacji pt. „Atlas minerałów i skał” Eligiusza Szeląga. Proponujemy też bogato ilustrowaną, dwujęzyczną opowieść o urodzie, dziejach i właściwościach bursztynu, czyli „Bursztyn w Polsce i na świecie” Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz.

A jak powstawały minerały w przyrodzie? Co jest minerałem, a co nim nie jest? Dowiemy się tego z publikacji Elżbiety Liber-Madziarz oraz Barbary Teisseyre pt. „Mineralogia i petrografia” oraz „Od krzemienia do piezokwarcu” Huberta Sylwestrzaka.

Okazuje się, że to co natura tworzy człowiek potrafi doskonale zastosować w życiu. Dlatego warto sięgnąć po książkę „Kamień : dzieła natury i cywilizacji”, żeby obejrzeć wyjątkowy półmisek, wysadzany szmaragdami, topazami, hiacyntami, ametystami i jaspisami, podarowany przez baszkirskich kupców przyszłemu carowi Mikołajowi II podczas jego podróży po Rosji.

Kamienie szlachetne najczęściej są jednak elementami ozdobnymi w wyrobach jubilerskich. Co ciekawe początkowo biżuterię nosili mężczyźni, później zaczęła zdobić przede wszystkim kobiety. O zastosowaniu minerałów w biżuterii przeczytamy w publikacji Elżbiety Dzikowskiej pt. „Biżuteria świata”. Gdzie jeszcze stosowane są minerały? Sprawdź w naszym księgozbiorze.

Zapraszamy do --->>> Czytelni Książek Biblioteki PB (poziom I).