Trzymaj formę zimą... z Biblioteką PB

29 12.2015
Trzymaj formę zimą... z Biblioteką PB

Czas ruszyć w góry! Zanim to zrobimy warto odwiedzić Bibliotekę Politechniki Białostockiej i zapoznać się z literaturą dotyczącą różnych sportów zimowych. Wystawa książek o tej tematyce prezentowana jest w Czytelni Książek od 28 grudnia 2015 r.

Jak ważna jest rozgrzewka narciarska? Jak dobrać i dopasować sprzęt? Jak odpowiednio przygotować się do sezonu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w książce „Narciarstwo : od amatorów do zawodowców” Marcina Szafrańskiego i Macieja Bydlińskiego. To wyjątkowa publikacja skierowana do każdego narciarza, który chce podnieść swoje umiejętności. Osobom, które już nieźle jeżdżą na nartach polecamy „Narciarstwo dla zaawansowanych” Andrzeja Peszka. Znajdziemy tu najistotniejsze elementy techniczne jazdy w konkretnych warunkach, przegląd technologii używanych przy produkcji nart oraz wskazówki , jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów.

Proponujemy też przegląd tras narciarskich z „Wielkim atlasem narciarskim” w Szwajcarii i Włoszech, Francji, Niemczech i Austrii. Jeżeli ktoś woli wybrać się w polskie góry, to warto zajrzeć do publikacji pt. „Polska niezwykła :zimowa” lub „Sudety : album, atlas, przewodnik”, „Tatry : album, atlas, przewodnik”.

O funkcjonowaniu nowoczesnych stacji narciarskich, górskich służb ratowniczych w Polsce i na świecie oraz o zasadach bezpiecznej jazdy po ośnieżonych stokach przeczytamy w „Metodyce i technice pracy pilota imprez narciarskich” Ryszarda Nowaka. Z tej książki dowiemy się też, że najstarsze ślady używania nart pochodzą sprzed ok. 5000 lat, chociaż wtedy tego typu sprzętu używano w celach myśliwskich w pogoni za zwierzyną.

Krótszą historię ma natomiast snowboard, o czym możemy przekonać się sięgając po książkę Agnieszki Peszek i Michała Przybylskiego pt. „Snowboard dla początkujących i średnio-zaawansowanych”. Dowiemy się też, co to jest freestyle, czym jest freeride i jak wykonać super tricki w snowparku i na trasie oraz jak zmniejszyć ryzyko kontuzji. Snowboard jest bowiem sportem bezpiecznym i przyjemnym pod warunkiem, że uprawia się go zgodnie z pewnymi zasadami. Jakimi? Odpowiedź znajduje się w książce Piotra Kunysza pt. „Snowboard : śladami instruktora”.

Zapraszamy do ->>> Czytelni Książek Biblioteki PB (poziom 1).