Archiwum Uczelniane i Centrum Historii Politechniki Białostockiej zostaje przekształcone w dział, wyodrębnione ze struktury Biblioteki PB i podporządkowane bezpośrednio rektorowi (Zarządzenie nr 1164 z dn. 1 września 2020).
Kalendarium Biblioteki PB
Biblioteka PB zostaje podporządkowana bezpośrednio prorektorowi ds. nauki. Jednocześnie zachodzą zmiany w strukturze organizacyjnej. Likwiduje się Czytelnię Norm i Zbiorów Specjalnych, Informatorium i Czytelnię Wydawnictw Informacyjnych. Czytelnię Czasopism przekształca się natomiast w Czytelnię Czasopism i Zbiorów Specjalnych (Zarządzenie nr 1164 z dn. 1 września 2020).
Baza Wiedzy PB ma służyć do rejestracji i archiwizacji dorobku naukowego oraz aktywności zawodowej pracowników i doktorantów Politechniki Białostockiej.
Nadzór nad systemem informacyjno-bibliotecznym Uczelni, w tym nad działalnością Biblioteki PB, obejmuje prorektor ds. współpracy międzynarodowej (Zarządzenie nr 1010 z dn. 1 października 2019).
Tytuł imprezy: "Biblioteka - Twój algorytm sukcesu".
W ramach wydarzenia proponowalismy udział w zabawie "Gry planszówki dla mądrej główki" oraz zajęcia plastyczne "Składamy book origami i przyciągamy magnesami".
W dniu 8 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Bibliotekarza, odbyła się impreza „Rusz głową, zagraj w grę planszową”. Pomysłem zainteresowaliśmy między innymi Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej oraz Koło Naukowe Gier działające przy Wydziale Informatyki. Gościliśmy studentów, uczniów szkół średnich oraz mieszkańców naszego miasta.
Na stanowisko Dyrektora Biblioteki powołana zostaje Pani mgr Maria Czyżewska.
W Bibliotece Politechniki Białostockiej odbyło się 76 Podlaskie Forum Bibliotekarzy. Temat spotkania „Niewidomi i słabowidzący w przestrzeni publicznej” przedstawił zebranym dr inż. arch. Maciej Kłopotowski.
Tytuł imprezy: "Biblioteka - miejsce, które scala".
W ramach wydarzenia prowadzono zajęcia "Book origami - składaj z nami"
Biblioteka PB zaistniała w kolejnym, po Facebooku, serwisie społecznościowym czyli na Instagramie. Obecność w mediach społecznościowe to szybki i łatwy kontakt z czytelnikiem.
Biblioteka Politechniki Białostockiej była gospodarzem obrad Pełnomocników Rady Konsorcjum BazTech. Doroczne spotkanie Rady Konsorcjum miało charakter roboczy, omawiano realizację prac z poprzedniego roku oraz planowano kolejne działania.
Centrum rozpoczyna swoją działalność w strukturze Biblioteki PB w ramach Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej (Uchwała Senatu nr 190/XI/XV/2017 z dn. 23 listopada 2017). Do jego zadań ma należeć gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów dokumentujących historię i działalność Uczelni, upowszechnianie wiedzy na jej temat, prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej.
Tytuł imprezy: „Biblioteka – strefa dobrego promieniowania!”, które jest nawiązaniem do 150 rocznicy urodzin wybitnej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie.
W Bibliotece Politechniki Białostockiej odbyło się 71 Podlaskie Forum Bibliotekarzy. Uczestnicy wysłuchali wykładu przedstawiciela firmy ExLibris Piotra Marcinkowskiego na temat: „Alma – system następnej generacji w bibliotekach akademickich. Wdrożenia w Europie, perspektywy dla Polski”.
Pracownicy Biblioteki Politechniki Białostockiej zorganizowali zbiórkę książek dla Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Do akcji włączyli się pracownicy Politechniki Białostockiej, Książnicy Podlaskiej, portal Kobiecy Białystok, uczniowie i pracownicy I LO w Białymstoku, Radio Białystok, Telewizja Białystok, Radio Jard oraz wiele innych osób.Udało się zebrać 1070 książek oraz przekazać dwa regały na nowe biblioteczki.
Przy okazji zbierania książek dla dorosłych pacjentów zebrano ponad 170 egzemplarzy literatury dziecięcej, które zostały przekazane na ręce pracowników Centrum Wolontariatu Wydział Nauk o Zdrowiu UMB. Docelowo książki te trafiły do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku.
Niemal 200 miłośników dwóch kółek ruszyło w trasę 17 września o godz. 10.00 sprzed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, w tym roku pod hasłem "Rower + wyobraźnia = bezpieczna jazda". Rajd jest formą popularyzowania turystyki rowerowej oraz zachętą do poznawania okolic naszego miasta. Przypomnieliśmy, że rower to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, lecz i alternatywa dla transportu samochodowego.
Tytuł imprezy: „Biblioteka Politechniki Białostockiej - źródło pozytywnej energii”.
Biblioteka Politechniki Białostockiej uruchomiła wyszukiwarkę zasobów naukowych PRIMO - nowoczesne i uniwersalne narzędzie, służące do jednoczesnego przeszukiwania wszystkich zasobów bibliotecznych, zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych.
Dzięki niej przeszukiwanie zbiorów jest jeszcze prostsze. Jedno okno wyszukiwawcze pozwala szybko i efektywnie dotrzeć do wszystkich lokalnych oraz zdalnych zasobów: książek, czasopism, artykułów, treści naukowych dostępnych w Open Access.
W Bibliotece Politechniki Białostockiej odbyło się 65 spotkanie Podlaskiego Forum Bibliotekarzy. Tematem były „Nowe trendy w wyszukiwaniu informacji naukowej i bibliotecznej na przykładzie Biblioteki PB”. Prelegent mgr Piotr Marcinkowski, przedstawiciel Aleph Polska, przybliżył zebranym produkty oferowane przez firmę Ex Libris a ProQuest Company. Naświetlił tendencje w zakresie rozwoju produktów służących wyszukiwaniu informacji w bazach danych, idee przyświecające twórcom multiwyszukiwarek (wyszukiwarek naukowych) oraz systemów bibliotecznych. Na przykładzie Biblioteki PB pokazana została funkcjonalność wyszukiwarki naukowej Primo, której wdrożenie jest planowane.
Tytuł imprezy: „Biblioteka pełna wiedzy - przyjdź, poznaj, przeczytaj!”.
Biblioteka Politechniki Białostockiej ma swój profil na Facebooku.
Obecność w mediach społecznościowych stanowi jeszcze szybszy sposób dotarcia do czytelnika i przekazania najnowszych informacji o bibliotece i gromadzonym księgozbiorze.
W sobotę 9 maja 2015 r. sprzed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej wyruszył rajd rowerowy „Błyśnij na rowerze”. Impreza będąca elementem kampanii społecznej „Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo” zgromadziła grupę niemal 200 pozytywnie zakręconych osób. Celem imprezy było popularyzowanie bezpiecznej jazdy na rowerze oraz aktywnego sposobu spędzania czasu.
„Rowerzysta musi być widoczny, bo tylko wtedy będzie bezpieczny” powiedział Rektor Politechniki Białostockiej podczas konferencji prasowej, którą otworzył II edycję kampanii „Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo”. Tym razem organizatorzy postawili na hasło „Błyśnij na rowerze”, by zwrócić uwagę na temat oświetlenia rowerów oraz odblasków. Poza tym rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Światła.
Odbyło się kolejne spotkanie Podlaskiego Forum Bibliotekarzy. Biblioteka Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej zaprosiła do wysłuchania dwóch prelekcji: prof. dr hab. Joanna Ejdys "Foresight - narzędzie kreowania przyszłości"oraz Maria Czyżewska i Joanna Putko - "Edukacja informacyjna użytkowników na przykładzie Biblioteki PB". Ciekawostką był pokaz pracy drukarki 3D.
Biblioteka bierze aktywny udział w kampanii społecznej "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo". Organizatorami kampanii są: Politechnika Białostocka, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku. Kampania promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym rowerzystów i zaznajamia z zagrożeniami, które mogą spotkać ich na drodze.
W ramach Podlaskiego Forum Bibliotekarzy w auli Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej z wykładem gościł dr hab. inż. Marek Gawrysiak. Wygłosił prelekcję pt. : „Książka - ostatni rozdział? Wycieczka w istotę i skutki rewolucji cyfrowej”. Spotkanie zostało upamiętnione przez Platon TV.
"Odjazdowy Bibliotekarz" to ogólnopolska akcja społeczna, polegająca na przejeździe kolumny rowerów, która podczas trwania rajdu przebywa kilka-kilkanaście kilometrów. Celem rajdu jest integracja środowiska czytelniczego, promowanie bibliotek i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji. W rajdzie biorą udział nie tylko bibliotekarze, ale i czytelnicy, miłośnicy książki, bibliotek i oczywiście rowerów.
Tytuł imprezy: "Biblioteka PB - inspirująca i przyjazna przestrzeń".
Tytuł imprezy: "Biblioteka na miarę XXI wieku".
Na „bookcrossingowym” regale stale pojawiają się nowe książki opatrzone specjalną etykietą. Można je zabrać do domu, a po przeczytaniu przynieść z powrotem. Akcja ma na celu zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa, jest też pretekstem do odwiedzania naszej Biblioteki.
Swoją obecnością uroczystość uświetniają Premier Donald Tusk i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka. Pan Premier dokonuje wpisu w Kronice Biblioteki: "Jeszcze żadna biblioteka nie wywarła na mnie takiego wrażenia. Kosmos! Donald Tusk"
Księgozbiór bibliotek Wydziałów Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego oraz Informatyki zostaje połączony ze zbiorami Biblioteki Głównej. Ma to związek z przeprowadzką Biblioteki PB do budynku CNK i nową strukturą organizacyjną (Zarządzenie nr 120 z dn. 29 listopada 2012). Pozostałe biblioteki specjalistyczne: Biblioteka Wydziału Architektury, Biblioteka Wydziału Zarządzania, Biblioteka Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce pozostają w macierzystych jednostkach.
Powierzchnia biblioteki wynosi ok. 3678 m2, liczba miejsc dla czytelników - 260, liczba komputerów przeznaczonych dla czytelników - 90. Czytelnie wyposażone są w dwa samoobsługowe skanery typu Book2Net Kiosk, jeden skaner Plustek Optic Book A300 i Zeutschel Zeta oraz dwa samoobsługowe stanowiska typu Selfcheck do samodzielnego wypożyczania i zwrotu książek z Czytelni z Wolnym Dostępem. Do dyspozycji czytelników przed wejściem do budynku umieszczona jest wrzutnia, która umożliwia całodobowy zwrot książek. Czytelnicy mogą korzystać z pokoi pracy zespołowej (4 pokoje 5-osobowe i 3 pokoje 10-osobowe) oraz 12 pokoi pracy indywidualnej, przy czym wszystkie mają możliwość podłączenia laptopów, a niektóre z nich są wyposażone w tablice suchościeralne.
Słowo klucz dla funkcjonowania w nowym miejscu to wolny dostęp. Posegregowane tematycznie książki stoją na półkach i są dostępne dla każdego i w każdym momencie. W zmienionej strukturze Biblioteki pojawia się Sekcja Kontroli Zbiorów, Oddział Automatyzacji zmienia nazwę na Biblioteczne Centrum Informatyczne, a Czytelnia Czasopism zostaje włączona do Oddziału Udostępniania.
W nowych warunkach Biblioteka dysponuje powierzchnią 3678 m2, liczba regałów na książki - 1753.
Data 17 V 2012 - data symboliczna - w tym dniu przyklejona została pierwsza etykieta RFID.
Gospodarzem kolejnego spotkania Podlaskiego Forum Bibliotekarzy była Biblioteka Politechniki Białostockiej. Referat pod tytułem "Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna we współczesnych bibliotekach" wygłosiła nasza koleżanka mgr Elżbieta Mickiewicz.
Ze względu na pogodę uroczystość zostaje przeniesiona do auli Wydziału Elektrycznego. Do białego pustaka zostaje włożona i zamurowana tuba z aktem erekcyjnym, egzemplarz "Życia Politechniki" i pięciozłotowa moneta. W uroczystości udział biorą przedstawiciele Uczelni (JM Rektor PB prof. dr hab. inż. Tadeusz Citko, Dyrektor Biblioteki mgr Joanna Putko, Kierownik SJO mgr Wioletta Omelianiuk, Przewodniczący Samorządu Studentów PB Robert Kondracki) oraz wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski.
Organizowana od 1 kwietnia 1957 r. składnica akt (Archiwum Uczelniane PB) pierwotnie wchodzi w skład sekretariatu szkoły. Później funkcjonuje przy Biurze Rektora. W 2010 r. Archiwum zostaje wcielone w strukturę Biblioteki Politechniki Białostockiej (Uchwała Senatu nr 17/25/2010 oraz Zarządzenie nr 46 z dnia 10 czerwca 2012).
Wartość inwestycji: 65 mln zł (96,46 % tej kwoty pochodzi z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej). W CNK znajdą swoją siedzibę: Biblioteka, nowoczesne laboratoria, pracownie multimedialne i Studium Języków Obcych. Przetarg wygrywa firma Budimex S.A. Umowa zostaje podpisana. Prace na placu budowy ruszają na przełomie maja i czerwca br.
Na stanowisko Dyrektora Biblioteki powołana zostaje Pani mgr Joanna Putko.
Prof. dr hab. inż. Lech Dzienis - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy PB podpisuje umowę o dofinansowanie Projektu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Realizacja projektu ma nastąpić w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, a wyznaczonym okresem realizacji jest 1.04.2008-31.03.2014.
Podlaskie Forum Bibliotekarzy miało miejsce w Bibliotece Politechniki Białostockiej. O wygłoszenie referatu została poproszona mgr Lidia Derfert-Wolf z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Tematem było "Kształcenie umiejętności informacyjnych – rola bibliotekarzy".
Biblioteka Politechniki Białostockiej była organizatorem kolejnego spotkania POLBIT-u. Tematem rozmów było „Opracowanie rzeczowe zbiorów zwartych i ciągłych”.
Projekt zakłada, że w nowym obiekcie znajdzie swoje miejsce m.in. Biblioteka PB. Pierwszą nagrodę otrzymuje praca biura architektonicznego AA Studio z Wrocławia autorstwa Adrian Staszczyszyna i Sebastiana Bieganowskiego. Praca zostaje przyjęta do realizacji.
JM Rektor PB prof. Joanicjusz Nazarko powołuje zespół ds. opracowania założeń do projektu oraz koncepcji zagospodarowania projektowanego budynku Biblioteki wraz z Centrum Kształcenia Zdalnego i SPNJO w składzie:
mgr Barbara Kubiak - dyrektor Biblioteki,
mgr Joanna Putko - zastępca dyrektora Biblioteki,
inż. Cezary Citko - dyrektor CKSR,
mgr Mariusz Gorustowicz - pion Rektora ds. Promocji i Współpracy,
mgr inż. Andrzej Iwaniuk - p.o. kierownika Działu Eksploatacyjno-Budowlanego,
mgr Alina Jabłońska-Domurat - kierownik SPNJO,
mgr inż. Marcin Werdoni,
dr inż. Wojciech Zalewski - pełnomocnik Rektora ds. Informatyzacji.
PBC tworzona jest wspólnie przez biblioteki wchodzące w skład Konsorcjum Bibliotek Naukowych Miasta Białegostoku. Celem powołanej do życia PBC jest umożliwienie dostępu do zasobów piśmiennictwa, wspieranie potencjału badawczego uczelni, a także tworzenie zasobów edukacyjnych i kulturalnych internetu. Zbiory PBC zebrane są w 4 kolekcjach: dziedzictwo kulturowe, materiały naukowo-dydaktyczne, materiały regionalne oraz muzykalia.
W skład Konsorcjum wchodzą: Biblioteka Politechniki Białostockiej, Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku, Biblioteka Akademii Medycznej w Białymstoku, Biblioteka Filii Akademii Muzycznej w Białymstoku, Biblioteka Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, Książnica Podlaska i Archiwum Państwowe w Białymstoku. Zadaniem Konsorcjum jest współpraca w zakresie pozyskiwania środków finansowych, tworzenia biblioteki cyfrowej, wdrażania nowoczesnych technologii informacyjnych, przeprowadzania szkoleń, konferencji, założenia pracowni digitalizacji zbiorów, a także zakupu baz elektronicznych.
PIN zajmuje się informacją normalizacyjną oraz sprzedażą produktów normalizacyjnych. Zlokalizowany jest przy Oddziale Wydawnictw Ciągłych w DS nr 3.
Biblioteka Główna PB zostaje wyłączona ze struktury jednostek organizacyjnych podporządkowanych prorektorowi ds. studenckich i dydaktyki i włączona w strukturę pionu prorektora ds. nauki (Zarządzenie nr 29 z dn. 4 września 2001).
Tytuł konferencji, zorganizowanej w Wigrach przez bibliotekę, brzmi: „Problemy ochrony zbiorów i systemów komputerowych w bibliotekach”. Bierze w niej udział 65 bibliotekarzy i informatyków z bibliotek politechnik, uniwersytetów, akademii medycznych, pedagogicznych i ekonomicznych. Celem jest wymiana doświadczeń w zakresie zabezpieczania zbiorów bibliotecznych i danych zgromadzonych na serwerach bibliotecznych oraz omówienie możliwości skutecznej ochrony zbiorów i danych elektronicznych.
Do użytku czytelników oddano nowe pomieszczenia przeznaczone dla katalogu - tradycyjnego i komputerowego (16 stanowisk).
Pracownicy i studenci Politechniki Białostockiej uzyskali dostęp on-line do zagranicznych baz bibliograficzno-abstraktowych (COMPENDEX, INSPEC, MathSciNet) oraz do czasopism elektronicznych (EBSCO, Elsevier, Academic Press, Harcourt Health Science, IEEE/IEE, Springer, Kluwer, Wiley).
Biblioteka Główna zaczyna podlegać bezpośrednio prorektorowi ds. studenckich i dydaktyki (Zarządzenie nr 21 z dn. 1 września 1999)
Starania Biblioteki o poprawienie warunków pracy czytelnikom i pracownikom zaowocowały uzyskaniem subwencji finansowej w wysokości 51.000 PLN, co umożliwiło modernizację Oddziału Informacji Naukowej.
Uzyskana dotacja pozwoliła zlikwidować uciążliwości pracy wynikające ze złego stanu technicznego pomieszczenia. Przeprowadzony remont polegał na gruntownej wymianie okien, podwieszanego sufitu i oświetlenia oraz dociepleniu ścian.
Pracownia i czytelnia OIN zostały wyposażone w funkcjonalne, estetyczne meble: biurka, regały, stoliki i stanowiska komputerowe, co stworzyło właściwe warunki pracy oraz dogodny dostęp do zbiorów użytkownikom i bibliotekarzom. Dzięki sprzętowi komputerowemu najwyższej jakości i nowoczesnym rozwiązaniom ergonomicznym możliwe stało się rozszerzenie świadczonych usług informacyjnych.
Projekt został zaliczony do grupy najlepszych projektów międzyuczelnianych zrealizowanych w TEMPUSie II (lata 1994-98).
Tytuł pierwszej konferencji, której organizatorem jest Biblioteka Główna PB brzmi: „Zintegrowane systemy biblioteczne w aspekcie stworzenia jednolitego systemu bibliotecznego”. Poświęcona jest próbom ujednolicenia komputerowych systemów bibliotecznych.
Baza udostępniona została w OPAC (Online Public Access Catalog).
Pozyskane środki finansowe (396 tys. ECU) pozwoliły zdynamizować działania związane z automatyzacją Biblioteki (zakup sprzętu i oprogramowania, rozbudowa baz katalogowych, budowa własnych pakietów oprogramowania, szkolenia bibliotekarzy).
Biblioteka PB pełniła rolę koordynatora projektu. Została nawiązana ścisła współpraca z bibliotekami uczelnianymi Białegostoku: Akademią Medyczną i Uniwersytetem oraz Akademią Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Praktyczne aspekty pracy bibliotecznej w zautomatyzowanym systemie ALEPH wybrani pracownicy mogli poznać dzięki wizytom szkoleniowym w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas. Unidad de Coordinacion de Bibliotecas) i Genui (Universita degli Studi di Genova. Centro Servizio Bibliotecario de Ingegneria).
Na stanowisko Dyrektora Biblioteki powołana zostaje Pani mgr Barbara Kubiak.
Pani Dyrektor mgr Helena Kotkowska odchodzi na emeryturę, a jej obowiązki przejmuje Pani mgr Bożena Skolimowska.
Pani Dyrektor mgr Regina Szymańska odchodzi na emeryturę, a jej obowiązki od 1991 r. przejmuje Pani mgr Helena Kotkowska.
Powołana zostaje do życia w listopadzie 1982 r. na skutek przekształcenia Zakładu Informacji Naukowo-Technicznej (Zarządzenie nr 29/82 z dn. 19 XI 1982). Swoją siedzibę ma początkowo przy ul. Krakowskiej 9, gdzie zajmuje lokal o powierzchni 157 m kw. W 1989 r. zmienia nazwę na Bibliotekę Wydziału Architektury.
Biblioteka Główna podporządkowana zostaje bezpośrednio prorektorowi ds. nauki i współpracy z gospodarką narodową (Zarządzenie nr 3/83 z dn. 18 marca 1983).
- Dyrekcja Biblioteki:
- Dyrektor,
- Zastępca Dyrektora,
- Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Druków Zwartych,
- Oddział Opracowania Druków Zwartych,
- Oddział Udostępniania Zbiorów,
- Oddział Informacji Naukowej,
- Oddział Wydawnictw Ciągłych,
- Biblioteki specjalistyczne,
- Stanowiska ds. administracyjno-gospodarczych.
Placówka biblioteczna otrzymuje nową nazwę - Biblioteka Politechniki Białostockiej. W tym czasie Biblioteka dysponuje już 90-tysięcznym księgozbiorem i 800 tytułami czasopism. Zbiory udostępniane są w czytelni ogólnej, czytelni czasopism oraz wypożyczalni, a także w Bibliotece Instytutowej Wydziału Mechanizacji i Urządzeń Rolniczych.
Dotychczasowy kierownik Biblioteki Pani mgr Regina Szymańska zostaje powołana na stanowisko Dyrektora Biblioteki.
Jest nią Biblioteka Instytutu Mechaniki. Początkowo mieści się w Kleosinie k. Białegostoku i zajmuje lokal o pow.250 mkw. Gdy Wydział Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego przenosi się w październiku 1995 r. na ul. Wiejską do budynku Wydziału Mechanicznego, biblioteka zostaje zlikwidowana, a jej księgozbiór włączony do zbiorów Biblioteki Głównej.
Następne biblioteki specjalistyczne powstają w miarę powoływania wydziałów lub oddawania nowych budynków. Działają na zasadzie filii BG, z centralnym gromadzeniem i opracowaniem zbiorów. Księgozbiory bibliotek specjalistycznych w tym okresie udostępniane są wyłącznie na miejscu.
Biblioteka zyskuje nowe pomieszczenia. Rozdzielone zostają czytelnia, wypożyczalnia książek i czytelnia czasopism. Ruszają wypożyczenia międzybiblioteczne. W tym czasie rozmachu nabierają prace nad tworzeniem katalogu rzeczowego.
W nowym lokalu siedziba biblioteki składa się z czterech pomieszczeń, z których wydzielono magazyn, czytelnię i wypożyczalnię oraz pomieszczenia służbowe.
Biblioteką kieruje Pani mgr Kazimiera Piotrowska (do roku 1967).