ARWU i TOP 10 w Bazie Wiedzy PB

9 września, 2022
Otwarty laptop, logo Academic Ranking of World Universities oraz logo Bazy Wiedzy PB

Opisy artykułów z czasopism i materiałów konferencyjnych, które ukazały się w 2022 roku i zostały zarejestrowane w Bazie Wiedzy PB wzbogaciły się o nowe oznaczenia. Celem tego działania było wskazanie publikacji ze światowych rankingów.

Co kryje się pod hasłami ARWU i TOP 10?

ARWU, czyli Academic Ranking of World Universities, zwany także Rankingiem Szanghajskim, został opracowany w Chinach przez Centre for World-Class Universities (CWCU) Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. Po raz pierwszy listę opublikowano w czerwcu 2003 roku i od tego czasu jest aktualizowana corocznie. ARWU wykorzystuje sześć wskaźników:

Na potrzeby głównego rankingu analizowanych jest ponad 2000 uniwersytetów, spośród których 1000 trafia na ostateczną listę rankingową.
W 2022 roku na Listę Szanghajską trafiło 11 uczelni z Polski.

TOP 10 jest to ranking czasopism naukowych w bazie Scopus, opracowany na podstawie wskaźnika bibliometrycznego CiteScore, a więc wyniku dzielenia liczby cytowań publikacji z ostatnich czterech lat przez liczbę tych publikacji.

Na liście rankingowej znajdują się te czasopisma, które zostały sklasyfikowane w swoich obszarach tematycznych według kodów ASJC (All Science Journal Classification*).

Wskaźnik Highest percentile, którego wartość wynosi od 90% do 99% kwalifikuje przynależność czasopisma do listy TOP 10.
Aktualny ranking obejmujący publikacje z lat 2018-2021 ukazał się w maju 2022 r.

* System All Science Journal Classification (ASJC) jest używany w Scopus do klasyfikowania czasopism i materiałów konferencyjnych na cztery szerokie obszary tematyczne (nauki przyrodnicze, nauki fizyczne, nauki o zdrowiu oraz nauki społeczne i humanistyczne), które są podzielone na dziedziny. Ponadto istnieje klasyfikacja również dla czasopism multidyscyplinarnych.