Podróż wstecz śladem myśli inżynieryjnej

18 marca, 2024
Plakat otoczony czarnym passe partout z nazwą wystawy na sztaludze. Obok szklana gablota z dawnymi sprzętami.

Jak robiło się wodę sodową albo cukier puder? Dla­czego się „prze­krę­cało”, aby zadzwo­nić? Na te i wiele innych pytań odpo­wiada wystawa Dawne sprzęty, czyli podróż wstecz śla­dem myśli inży­nie­ryj­nej.

Na wysta­wie prze­śle­dzić można roz­wój tech­no­lo­gii oraz zoba­czyć stare, czę­sto zapo­mniane już sprzęty gospo­dar­stwa domo­wego. Pre­zen­tu­jemy m.in. waliz­kową maszynę do pisa­nia i pate­fon, dawne tele­fony, sty­li­zo­waną maszynę do szy­cia, żelazko na duszę czy drew­niany magiel. Zebra­li­śmy też odtwa­rza­cze i czę­sto zapo­mniane już nośniki, takie jak mikro­kli­sze czy taśmy fil­mowe na szpuli.

Wystawa powstała dzięki zaan­ga­żo­wa­niu biblio­te­ka­rzy oraz uprzej­mo­ści pra­cow­ni­ków Archi­wum Uczel­nia­nego i Cen­trum Histo­rii Poli­tech­niki Bia­ło­stoc­kiej.
Ekspo­zy­cję można oglą­dać na pozio­mie „0” przed wypo­ży­czalnią.