Architektura brył bibliotek i ich wnętrz budzi zachwyt niezależnie od tego, czy są to stare budowle czy nowoczesne budynki. Wszystkich, którzy chcą dać się oczarować ich pięknem zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy „Architektura bibliotek” eksponowanej w gablotach za Wypożyczalnią Ogólną.
Na całym świecie zachowało się wiele dawnych bibliotek znajdujących się w sanktuariach (Biblioteka Opactwa Św. Galla w Szwajcarii), wnętrzach pałacowych (Biblioteka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Austriacka Biblioteka Narodowa w cesarskim pałacu Hofburg w Wiedniu) czy stanowiących integralną część uniwersytetów. Przykładem jest tu jeden z najbardziej imponujących i innowacyjnych budynków bibliotecznych w Europie z początku osiemnastego wieku – Biblioteka Joanina w Coimbrze czy Biblioteka Trinity College w Dublinie.
W ostatnich latach na całym świecie powstaje również wiele nowych obiektów bibliotecznych, m.in. Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku czy zaprojektowana przez absolwenta Politechniki Białostockiej Grzegorza Kłodę filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie (u nas obejrzeć można siedzibę główną tej placówki).
Architektura bibliotek bywa też pięknym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Czy wiecie, że bryła naszej siedziby jest wzorowana na Pałacu Branickich? Tak jak on ma dwa masywne skrzydła. Jeden z elementów Centrum Nowoczesnego Kształcenia nawiązuje też do podlaskiej sztuki. Który? Dowiecie się oglądając naszą wystawę – jest dostępna w godzinach otwarcia Biblioteki PB.
Prezentowany na wystawie księgozbiór pochodzi ze zbiorów Biblioteki Głównej, Biblioteki Wydziału Architektury oraz kolekcji prywatnych bibliotekarzy. Wsparła nas też zaprzyjaźniona Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.