Aby ich poznać zapraszamy Was w podróż w czasie do powojennego Białegostoku, miasta pełnego tajemniczych zaułków, nieistniejących już Chanajek i malowniczego wzgórza św. Marii Magdaleny. Poczujcie się jak odkrywcy z minionych wieków, poznając drogę pionierów akademickiego bibliotekarstwa naszego miasta.
Wszystko zacznie się na ulicy Białej w powstającym z ruin mieście, które z otwartymi rękoma przyjmuje napływającą z okolicznych miejscowości klasę robotniczą, głodną wiedzy i pracy. Następnie dotrzecie na powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku ulice Żółtą i Grunwaldzką. Tu wzrastaliśmy latami, wypatrując w odmętach ponurej socjalistycznej rzeczywistości kolejnych lokalowych zmian, które pozwalały nam piąć się w górę.
Później czekają Was niezapomniane wrażenia związane z powstaniem miasteczka akademickiego. W nim zapisywaliśmy kolejne karty historii, które ostatecznie doprowadziły nas do obecnej siedziby. Miejsca idealnego, serca kampusu, doskonałej książnicy, centrum naszego świata.
Mamy nadzieję, że podróż wywoła w Was zachwyt, fotografie pozostaną we wspomnieniach, a Wam przypadnie miano zdobywcy tego magicznego królestwa książek!
Każdego dnia zapisujemy kolejną kartę historii tego nowoczesnego centrum wiedzy.
Biblioteka Politechniki Białostockiej to instytucja, której działaniom przyświecają słowa wypowiedziane przez Newtona:
„jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów”,
co znaczy tyle, że przed każdym naszym kolejnym krokiem, inni stawiali swoje, torując nam drogę do obecnego kształtu tej instytucji.