ul. Grunwaldzka i ul. Żółta, Białystok

Biblioteka Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej (od 1964 r. Wyższej Szkoły Inżynierskiej) ul. Grunwaldzka 11/15 i Żółta 13

Zdjęcie czarno-białe. Kilka różnej wysokości budynków rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej. Między budynkami dużo zieleni. W oddali widać duży wielopiętrowy budynek szkolny.

W roku 1953 Wieczorowa Szkoła Inżynierska uzyskała drugi budynek, bardziej okazały, o kubaturze około 15 000 m sześc. przy ul. Grunwaldzkiej 11/15 wraz z przylegającym do niego budynkiem przy ul. Żółtej 13, w których swoje pomieszczenia znalazła m.in. biblioteka. Stało się to na mocy wydanej 29 czerwca 1953 roku uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Szutrowa droga, na której końcu widać okazały budynek kamienicy z jasną elewacją. Po bokach drogi są drewniane płoty i drobne drzewa.

W pomieszczeniach przy ul. Żółtej 13 znajdowały się magazyny biblioteki oraz Wypożyczalnia. Jak wspomina Artur Wołejszo, wieloletni pracownik Biblioteki PB, funkcjonowała ona w tym miejscu do 1982 roku. Łącznie w obu budynkach swoje miejsce znalazło 7 magazynów z materiałami bibliotecznymi.

Budynek wielopiętrowy z cegły. Widoczny brak elewacji. Na wszystkich piętrach widać duże okna.

Budynek przy ul. Grunwaldzkiej 11/15, podobnie jak poprzedni przy ul. Białej, również wymagał gruntownej modernizacji. Przed II wojną światową była to posiadłość żydowskiego przedsiębiorcy Knyszyńskiego. Miała tam powstać fabryka włókiennicza. Nie zdążono jednak wyposażyć ją w maszyny. Po wojnie budynek przekazano Wieczorowej Szkole Inżynierskiej. Mieściła się tam nie tylko biblioteka, ale też władze uczelni, które 4 października 1975 r. przeniosły się do kampusu przy ul. Wiejskiej. Stopniowo gmach opuszczały też kolejne jednostki uczelni. Wydział Elektryczny zrobił to w sierpniu 2002 r. Przez zimę budynek stał pusty. Po wyburzeniu ścian na parterze i niewielkim remoncie, w 2003 r. na ulicę Grunwaldzką wprowadził się Wydział Architektury.

Dwa budynki stojące obok siebie w zimowej aurze. Budynek po prawej z widocznym stylizowanym orłem. Widać wejście do budynku z kolumnami po bokach. Przed budynkami ustawione samochody osobowe. W okolicy zaparkowanych samochodów rosną drzewa.

W budynku przy ul. Grunwaldzkiej 11/15 znajdowały się magazyny biblioteczne, później też czytelnia, a od 1981 r. do 2002 r. Biblioteka Instytutu Elektrotechniki PB. Obecnie mieści się tam Biblioteka Wydziału Architektury.

Pokój z ławkami i ustawionymi wzdłuż ścian regałami z książkami. Przy ławce siedzi kobieta w żółtej bluzce i czyta książkę. Na ławce stos książek.

Pocztówka, którą wydano drukiem w 1977 w nakładzie 20 000 egzemplarzy, przedstawiała czytelnię Biblioteki Politechniki Białostockiej. Mieściła się ona wtedy przy ul. Grunwaldzkiej.Na zdjęciu: Hanna Janowicz, pracująca nad czujnikiem drgań. Cena pocztówki: 2,20 zł. Autor zdjęcia: Piotr Sawicki.