Biblioteki Wydziałowe/Specjalistyczne

Biblioteka Wydziału Informatyki (1976 – 2012)

Zorganizowana w 1976 r. jako Biblioteka Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii, w 1989 r. zmieniła nazwę na Bibliotekę Instytutu Matematyki, Fizyki i Instytutu Informatyki. W 2001 r. Instytut Informatyki przekształcił się w Wydział Informatyki. Od początku istnienia do 1999 r. biblioteka znajdowała się na trzecim piętrze w budynku przy ul. Wiejskiej 45A (133 m kw.), później zajmowała dwa pomieszczenia na parterze (128 m kw.).

Pokój z podwójnym biurkiem i regałami ustawionymi wzdłuż ściany. Za biurkiem dwie rozmawiające kobiety. Na biurku ustawiony komputer. Po lewej stronie duże okno.

Biblioteka Wydziału Elektrycznego (1981 – 2012)

Powstała jako Biblioteka Instytutu Elektrotechniki w 1981 r. pod naciskiem pracowników naukowych. Pierwszy czytelnik przekroczył próg biblioteki 15 kwietnia. Mieściła się na trzecim piętrze (początkowo na pow. 53 m kw., od 1986 r. zajmowała 98 m kw.) w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 11/15. W 1988 r. zmieniła nazwę na Bibliotekę Wydziału Elektrycznego, a w roku 2002 przeniosła się do nowo wybudowanego budynku na kampusie (pow. 215 m kw.)

Pokój z drewnianą owalną ladą. Za ladą dwie kobiety. W pokoju wzdłuż ścian ustawione regały. W drugiej części pokoju przy stolikach widać siedzących młodych mężczyzn.

Biblioteka Wydziału Architektury (od 1982)

Historia jej powstania sięga roku 1982, gdy Zakład Informacji Naukowej i Pomocy Dydaktycznej został przekształcony w Bibliotekę Instytutu Architektury, a w 1989 r. w Bibliotekę Wydziału Architektury. Swoją siedzibę miała początkowo przy ul. Krakowskiej 9 i zajmowała lokal o powierzchni 157 m kw. najpierw na trzecim piętrze, a od 1998 r. na parterze o pow. 155 m kw. W 2003 roku księgozbiór został przeniesiony do budynku przy ul. Grunwaldzkiej 11/15 (obecnie ul. Oskara Sosnowskiego 11). Zajmuje powierzchnię 160 m kw.

Duża czytelnia z rzędami ławek i siedzącymi przy nich młodymi ludźmi.  Wśród jednej ściany ustawione ławki z komputerami i siedzącą przy nich kobietą. Przy dwóch ścianach regały z książkami.

Biblioteka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (1989 – 2012)

Swoją działalność rozpoczęła w 1989 r. jako Biblioteka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W tym roku otrzymała też księgozbiór z chemii, przekazany przez Bibliotekę Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii. Zajmowała trzy pomieszczenia (174 m kw.) w budynku przy ul. Wiejskiej, a od roku 2000 miała już pięć pomieszczeń (228 m kw.)

Biblioteka Wydziału Informatyki, Biblioteka Wydziału Elektrycznego, Biblioteka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska – zostały zniesione 29 listopada 2012 roku (Zarządzenie Nr 120), a ich księgozbiory włączone do biblioteki w nowo wybudowanym budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Przy biurku siedzi młoda kobieta z włosami do ramion. W tle regały z książkami i wejście do kolejnego pokoju. Nad drzwiami napis: Prosimy o ciszę.

Biblioteka Wydziału Zarządzania (od 1998)

Biblioteka istnieje od 01.04.1998 roku, początkowo jako Biblioteka Instytutu Zarządzania i Marketingu PB. Powstała na bazie istniejącego w Instytucie Laboratorium Dydaktycznego, z którego przejęto księgozbiór liczący ok. 2500 wol. Początkowo mieściła się w budynku Wydziału Mechanicznego, a od października 1998 r., w związku z przeprowadzką do Kleosina, uzyskała własne pomieszczenia o pow. 114 m kw. Kolejna przeprowadzka do obecnego lokalu nastąpiła w 2004 r. Biblioteka zajmuje pow. 248 m kw. i zlokalizowana jest na parterze jednego z budynków Wydziału Zarządzania, z łatwym dostępem dla osób niepełnosprawnych.

Duża czytelnia z rzędami ławek. Wzdłuż ścian ustawione regały z książkami. W końcowych rzędach siedzą pojedynczo młode osoby. Po prawej stronie widać fragment drugiego pomieszczenia o podobnej funkcji i wyposażeniu.

Biblioteka Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce (2001 – 2021)

Początek jej istnienia to 2001 rok. W tamtym czasie przy zamiejscowym wydziale Politechniki Białostockiej w Hajnówce rozpoczęła działalność Biblioteka Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem, w 2011 roku przekształcona w Bibliotekę Zamiejscowego Wydziału Leśnego. Gromadzi zbiory z zakresu leśnictwa, ochrony środowiska, ekologii oraz dziedzin pokrewnych. Swoją siedzibę ma w budynku przy ul. Piłsudskiego 8 i zajmuje powierzchnię 77 m kw.

Czytelnia z rzędami ławek. Po prawej stronie ustawione regały z książkami. Przy ławkach siedzą tyłem kobieta i mężczyzna. Kobieta na ławce ma porozkładane książki i zeszyty. W tle monitory komputerowe. Na ścianie kwiaty doniczkowe.