CNK

Biblioteka Politechniki Białostockiej Centrum Nowoczesnego Kształcenia ul. Zwierzyniecka 16

Duży żółty samochód typu laweta stoi na otwartej przestrzeni. Obok stoi czterech mężczyzn w strojach robotniczych. Po prawej stronie metalowa konstrukcja budowlana i dużo gruzu na ziemi. W tle widać pracującą koparkę.Grupa mężczyzn pracuje na placu budowy przy powstających fundamentach. W tle dużo zielonych drzew. Po prawej stronie leży gruz. Na ziemi widać ślady po ciężkim sprzęcie.
Ogrodzony teren, na którym widać rozkopaną ziemię, elementy zbrojenia wystające z ziemi i duże bloki wylanego betonu. Czterech mężczyzn stoi na metalowych rusztowaniach i montuje ogromną siatkę.Za sześcioma wysokimi betonowymi słupami, stoi żółta koparka. Po prawej stronie duży betonowy budynek w stanie surowym. Na rusztowaniach zaczepionych na bryle budynku pracują robotnicy.

Prace na placu budowy Centrum Nowoczesnego Kształcenia ruszyły na przełomie maja i czerwca 2010 roku. Natomiast 3 grudnia 2010 roku uroczyście wmurowany został kamień węgielny. Uroczystość rozpoczęła się o godz.13.00. W biały pustak złożona została i zabetonowana tuba z aktem erekcyjnym, uczelnianą gazetą i pięciozłotową monetą.

W CNK swoje siedziby znalazły: Biblioteka PB, nowoczesne laboratoria, pracownie multimedialne i Studium Języków Obcych. Autorami projektu są Adrian Staszczyszyn i Sebastian Bieganowski z biura architektonicznego AA Studio z Wrocławia. Przetarg na budowę wygrała firma Budimex S.A. Wartość inwestycji wyniosła ponad 65 mln zł (96,46 % tej kwoty pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej).

Metalowe ogrodzenie. Za ogrodzeniem duże drzewa bez liści. Za drzewami duży budynek bez elewacji i w trakcie budowy. Po prawej stronie pomarańczowy dźwig, po lewej srebrny dźwig.Szary budynek o prostokątnej bryle z elementami elewacji z kształtami koronek. Na jednej ze ścian zewnętrznych konstrukcja z rusztowań. Po prawej część budynku w trakcie budowy. Dużo materiałów budowlanych ułożonych przed budynkiem oraz pas zieleni. Przy materiałach budowlanych stoją trzej mężczyźni i zaparkowane są dwa samochody.
Ściana ze szkła i metalowego szkieletu. W środkowej części widać elementy koronkowych wzorów. Po lewej stronie widać wysoką drabinę opartą o szklaną ścianę. Dwa elementy na ścianie zakryte niebieską folią.Duża i pusta przestrzeń z antresolą. Na podłodze szara wykładzina. Na dwóch ścianach okna o różnej wysokości. Okna bliżej podłogi mają zamontowane betonowe elementy elewacji. Pod oknami białe grzejniki. Na suficie zawieszone są minimalistyczne lampy. Po prawej stronie na ścianie wisi kilkanaście kinkietów. Po lewej szyb windy.
Jasne duże pomieszczenie, na środku którego są wysokie dwa filary. Po prawej cztery szklane drzwi innych pomieszczeń. Na podłodze jasna szara wykładzina. Na ścianie trzy grzejniki, jedno okno niskie, a kilka metrów od podłogi dwa kolejne okna.Duże pomieszczenie holu. Za białym filarem drzwi do windy, która obudowana jest konstrukcją schodów. Schody są w kształcie wijącej się wstążki i mają srebrną poręcz. Na schodach szara wykładzina. Bryła ściany, która stanowi oparcie schodów jest w kolorze żółtym. Po prawej stronie stoi duże rusztowanie. W tle szklana ściana i dużo białych filarów.

Przygotowania do przeprowadzki biblioteki do nowo wybudowanego budynku CNK, rozpoczęły się już w 2010 roku. Zostały ustalone zasady połączenia księgozbioru Biblioteki Głównej oraz bibliotek specjalistycznych: Biblioteki Wydziału Informatyki, Biblioteki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Biblioteki Wydziału Elektrycznego. Księgozbiór podzielono na egzemplarze do Wypożyczalni Ogólnej i Czytelni Książek z wolnym dostępem, a następnie posegregowano według działów UKD i odpowiednio oznakowano. W lipcu-sierpniu 2012 roku wszystkie książki zostały przeniesione do nowego budynku. Czasopisma i normy trafiły do nowej biblioteki we wrześniu 2012 roku.

Pozostałe biblioteki specjalistyczne: Biblioteka Wydziału Architektury, Biblioteka Wydziału Zarządzania, Biblioteka Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce pozostały w macierzystych jednostkach.

Duży szary budynek z szerokimi schodami. Środkowa część bryły budynku wykonana jest ze szkła i posiada szklany duży wykusz. Po obu bokach budynku ozdobne elementy elewacji. Przed schodami droga ze żwiru. Po lewej stronie zielona ozdobna trawa. Po prawej drzewo.Na szarej posadzce ustawionych jest kilkadziesiąt stosów kolorowych książek i kartonowe pudełko z książkami. Na okładkach książek widać białe naklejki.