Archiwum Uczelniane PB

W strukturze Biblioteki Politechniki Białostockiej w latach 2010 – 2020

Pierwszy ślad świadczący o początkach archiwum, pierwotnie składnicy akt, pochodzi z I poł. lat 50-tych XX w. Organizowana od 1 kwietnia 1957 r. składnica akt, na podstawie przepisów z 1952 r., wchodziła w skład sekretariatu szkoły. Przechowywano w niej akta poszczególnych komórek organizacyjnych oraz prace dyplomowe studentów od 1950 r. W maju 1975 r. na mocy Zarządzenia Rektora Politechniki Białostockiej powołano archiwum zakładowe, które do 2009 r. funkcjonowało przy Biurze Rektora. Pierwszym opiekunem składnicy akt i kierownikiem sekretariatu WSI była Wanda Duszkiewicz (1957–1970).

 

Pomieszczenie z ogromnymi przesuwnymi regałami po bokach. Regały wypełnione teczkami. Po środku stoły, wózki na dokumentację. Między regałami wychylają się dwie rozmawiające ze sobą kobiety.

 

Archiwum Uczelniane kilkukrotnie na przestrzeni lat zmieniało swoją siedzibę. W pierwszej fazie organizacji składnica akt zlokalizowana była na trzecim piętrze budynku szkoły przy ul. Grunwaldzkiej 11/15. W wyniku zmian organizacyjnych w 1975 r., a także powiększającego się zasobu planowano powierzyć archiwum pomieszczenie w nowym budynku uczelni przy ul. Wiejskiej. Plany te zrealizowano dopiero w 1987 r., a do tego czasu jednostka przeniesiona została do dwóch pomieszczeń obiektu Instytutu Mechaniki w Kleosinie. W 1987 r. dokumentacja aktowa umieszczona została w nowym pomieszczeniu magazynowym, dostosowanym do przechowywania i zabezpieczania dokumentacji, w kompleksie budynków PB przy ul. Wiejskiej 45 C.

 

Na stole leży stos białych teczek z dokumentami. Po bokach regały wypełnione teczkami. W oddali widać teczki ułożone w pudełkach.

 

W archiwum przechowywane są m.in. akta Wyższej Szkoły Inżynierskiej z lat 1950-1972. Zasób składnicy akt rozrastał się na przestrzeni lat i w 1971 roku osiągnął liczbę 15 metrów bieżących. Obecnie liczy 1768,44 m b akt.

 

Starszy mężczyzna w okularach trzyma w rękach duży segregator z dokumentami. Segregator jest stary i podniszczony. W tle regały z teczkami na dokumenty.

Na zdjęciu: inż. Mirosław Bujanowski, Pełnomocnik Rektora ds. tworzenia Izby Pamięci Politechniki Białostockiej