Baza Academic Search Ultimate oferuje bogaty zbiór recenzowanych naukowo, pełnotekstowych czasopism, w tym wiele indeksowanych w bazach Web of Science lub Scopus. Połączenie czasopism akademickich, magazynów, periodyków, raportów, książek i nagrań wideo zaspokaja potrzeby naukowców praktycznie w każdej dziedzinie, począwszy od astronomii, antropologii, biomedycyny, inżynierii, zdrowia, prawa, a skończywszy na matematyce, farmakologii, analizie rzeczywistości z perspektywy feministycznej, zoologii i wielu innych.
ACADEMICA pozwala na dostęp do pełnotekstowych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Stale rozbudowane zasoby Academiki obejmują również współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców.
Publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.
Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne wyłącznie na terminalu w Czytelni Czasopism.
Agricola zawiera dane bibliograficzne z Narodowej Biblioteki Rolniczej przy Departamencie Rolnictwa USA. Obejmuje ok. 5 milionów opisów bibliograficznych artykułów z czasopism, monografii, prac naukowych, patentów, oprogramowania, materiałów audiowizualnych, raportów, rozdziałów książek i dokumentów źródłowych odnośnie różnych aspektów tematyki rolniczej i nauk pokrewnych jak: biotechnologia, entomologia, uprawa roślin, hodowla zwierząt, weterynaria, kultura wodna i rybołówstwo, leśnictwo, ekologia, żywność i żywienie, ekonomika rolnictwa, inżynieria rolnicza, technologia, ochrona środowiska i inne.
Polecamy:
Baza danych AGRO tworzona jest przez zespół autorski pracowników Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od 1993 roku. Indeksuje 1086 tytułów czasopism polskich, wydawanych w języku polskim i angielskim. Zakres tematyczny bazy to nauki przyrodnicze i rolnicze oraz im pokrewne m.in.: weterynaria, gospodarka żywnościowa, gastronomia, ochrona środowiska, toksykologia, bromatologia, towaroznawstwo, agroturystyka, kultura fizyczna. Słowa kluczowe tworzone są w języku polskim i angielskim. Słowniki słów kluczowych są uporządkowane alfabetycznie, nie zawierają synonimów i są przyjazne dla użytkowników.
Baza zawierająca informacje z dziedziny medycyny i farmacji, głównie na temat leków (zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne stosowania). Indeksowane materiały dostępne są w języku angielskim i hiszpańskim. Została wyróżniona nagrodą Top Ten Award Winner w konkursie na materiały edukacyjne dla konsumentów zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Społecznej (Department of Health and Human Services National Consumer Education Materials Contest). Baza jest aktualizowana co miesiąc.
Biblioteka ASCE (American Society of Civil Engineers) to platforma zawierająca najnowsze informacje z praktyki i badań w zakresie inżynierii lądowej. Kolekcja obejmuje wszystkie techniczne obszary inżynierii lądowej. Publikacje naukowe ASCE obejmują książki, czasopisma recenzowane, materiały konferencyjne i czasopisma.
Szeroki zakres tematyczny tej kompleksowej bazy, obejmujący takie dyscypliny, jak: sztuczna inteligencja, matematyka stosowana, tworzywa sztuczne, hydroponika, informatyka, inżynieria chemiczna, zasoby energetyczne i robotyka, jak również biznesowe i społeczne implikacje nowych technologii, sprawia, że jest ona kluczowa dla programów STEM
Baza Art and Architecture Source obejmuje szeroki zakres powiązanych tematycznie zagadnień, od sztuk pięknych, zdobniczych i komercyjnych po różne obszary architektury i projektów architektonicznych. Udostępniająca ponad 600 pełnotekstowych wersji czasopism, przeszło 220 pełnych tekstów książek i zbiór ponad 63 000 zdjęć baza jest przeznaczona dla zróżnicowanych odbiorców, w tym badaczy sztuki, artystów, projektantów, studentów i naukowców.
Polecamy:
BazEkon – baza dziedzinowa z zakresu nauk ekonomicznych i pokrewnych utrzymywana przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i uzupełniana wspólnie z bibliotekami sześciu uczelni o profilu ekonomicznym. Jest aktualizowana codziennie i zawiera opisy artykułów z ponad 640 polskich czasopism/zeszytów naukowych, z czego ponad połowa z nich zawiera pełne teksty.
Baza została umieszczona na platformie Wirtualnej Biblioteki Nauki ICM i znajduje się w wykazie baz referencyjnych tworzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Materiały dodatkowe:
Baza danych o zawartości polskich czasopism technicznych BazTech jest publicznie dostępną bibliograficzno-abstraktową bazą danych rejestrującą artykuły z ponad 750 polskich czasopism z zakresu nauk technicznych oraz (w wyborze) nauk ścisłych i ochrony środowiska. Jest tworzona od 1998 roku przez 23 biblioteki wchodzące w skład Konsorcjum BazTech, w tym także Bibliotekę Politechniki Białostockiej. Rozwija się w kierunku bazy cytowań i bazy pełnotekstowej – już prawie 70 % rekordów zawiera pełne teksty. Tymi działaniami baza wpisuje się w ruch Open Access i jest jednym z komponentów Otwartej Nauki w Polsce.
BazTech jest jednym z zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki i Biblioteki Nauki. Zasoby BazTech są indeksowane przez Google Scholar, Google i WorldWideScience.org.
Biblioteka Nauki prowadzona jest w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Platformy Otwartej Nauki. Udostępnia w sposób otwarty pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych i pełne teksty wybranych książek naukowych wraz z ich metadanymi.
Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO (czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych),
- CEJSH (czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych),
- DML-PL (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych),
- PSJD (czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu).
Na platformie znajdują się także pełne teksty książek naukowych gromadzonych wcześniej w serwisie Otwórz Książkę oraz inne książki udostępnione przez współpracujących z Biblioteką Nauki wydawców.
Business Source Ultimate – najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowa z zakresu nauk ekonomicznych i biznesu. Baza umożliwia śledzenie światowych trendów i aktualnie podejmowanych tematów biznesowych. Ponad 3500 czasopism wydawanych w języku angielskim i w językach lokalnych na terenie Ameryki Północnej, Afryki, Azji, Oceanii, Europy, Ameryki Łacińskiej sprawia, że Business Source Ultimate zapewnia dostęp do lokalnych wiadomości na temat biznesu na niespotykaną wcześniej skalę. Business Source Ultimate zawiera również studia przypadków, raporty ekonomiczne, raporty na temat krajów, analizy SWOT, profile przedsiębiorstw, wywiady z doświadczonymi przedsiębiorcami i analitykami przybliżające studentom zadania, z którymi zmierzą się w przyszłości. Tematyka bazy obejmuje: księgowość, administrację, bankowość, ekonomię, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie, marketing i sprzedaż.
Polecamy:
Materiały video (w języku angielskim):
- Basic Searching on EBSCOhost
- Advanced Searching on EBSCOhost
- Introduction to EBSCOhost – Tutorial
Materiały video (w języku polskim):
Baza danych Directory of Open Access Journals została stworzona w 2003 roku przez Lund University w Szwecji i zawierała 300 czasopism. Obecnie indeksuje ponad 17500 recenzowanych czasopism o otwartym dostępie obejmujących wszystkie dziedziny nauki, technologii, medycyny, nauk społecznych, sztuki i nauk humanistycznych. Akceptację na umieszczenie w bazie uzyskują wszystkie czasopisma z otwartym dostępem, bez względu na kraj publikacji i język.
DOAJ jest wspierany finansowo przez wiele bibliotek, wydawców i inne organizacje zaangażowane w ruch otwartego dostępu.
Kolekcja zawiera duży wybór e-booków, reprezentujących szeroki zakres przedmiotów akademickich, w tym sztukę i humanistykę, biznes, literaturę, nauki społeczne, nauki ścisłe i technologię. Książki różnią się pod względem poziomu odbiorców, od podstawowych tekstów wprowadzających po monografie naukowe. Tytuły pochodzą od wielu wydawców, w tym Cambridge University Press, Harvard University Press, MIT Press, Oxford University Press, Sage Publications, Springer i John Wiley & Sons. Do tej kolekcji regularnie dodawane są kolejne tytuły.
To wyselekcjonowana kolekcja, stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i wydawcami naukowymi OA, takimi jak University of Michigan Press, Taylor & Francis i Temple University Press. Ma charakter multidyscyplinarny. Wszystkie tytuły zgromadzone w kolekcji znajdują się w otwartym dostępie (OA), są także wolne od systemu zarządzania prawami cyfrowymi (DRM), co pozwala na ich swobodne pobieranie i udostępnianie przez użytkowników.
Zestaw baz danych, głównie pełnotekstowych, ze szczególnym uwzględnieniem recenzowanych czasopism, ale również książek, gazet i innych publikacji. Bazy obejmują szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, techniczne, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, biznes oraz nauki medyczne i biomedyczne.
Bazy pełnotekstowe:
- Academic Search Ultimate,
- Applied Science & Technology Source Ultimate,
- Art & Architecture Source,
- Business Source Ultimate,
- Health Source: Nursing/Academic Edition,
- Health Source – Consumer Edition,
- Master File Premier,
- Newspaper Source,
- Regional Business News.
Bazy bibliograficzne (abstraktowe):
- Agricola,
- ERIC,
- GreenFILE,
- Library Information Science & Technology Abstracts (LISTA),
- MEDLINE,
- European Views of the Americas: 1493 to 1750,
- Teacher Reference Center.
Polecamy:
EZB gromadzi naukowe e-czasopisma dotyczące wszystkich dziedzin wiedzy oraz wydawane przez różnych wydawców. Wyłączone z gromadzenia są czasopisma popularnonaukowe. Ten mocno zawężony profil gromadzenia naukowych czasopism elektronicznych świadczy o jakości EZB, ponieważ gwarantuje użytkownikowi wysoki poziom zawartości bazy. Serwis zawiera około 110 tys. tytułów, z których 25% stanowią czasopisma wyłącznie elektroniczne, a 75 % czasopism jest swobodnie dostępnych w pełnym tekście.
Emerald Insight to baza wydawnictwa Emerald Publishing. Użytkownicy Biblioteki PB do marca 2023 roku mogli korzystać z pełnych tekstów kolekcji Emerald PREMIER eJournal portfolio, w skład której wchodzi 310 prestiżowych tytułów czasopism, dostępnych w ramach dziewięciu kolekcji tematycznych:
- Management
- Aircraft Engineering and Aerospace Technology
- Business, Management and Strategy
- Engineering
- Information and Knowledge Management
- Library & Information Sciences
- Marketing
- Operations, Logistics and Quality
- Accounting, Finance and Economics.
Aktualnie kolekcja została zawężona do publikacji Open Access.
Emerging Markets Information Service (EMIS) zawiera informacje biznesowe o rynkach wschodzących. Oferuje dostęp do kilkuset źródeł informacji dotyczących Polski oraz innych rynków wschodzących Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej.
Nawigacja przebiega za pośrednictwem jednego z czterech modułów:
- Mój Emis: możliwość indywidualnej personalizacji strony startowej pod kątem interesujących państw, branż, spółek, źródeł, etc.
- Spółka: Aktualności, Raporty, Dane (Wykresy Notowań, Lokalne Bazy Danych), Narzędzia (Szybki Screener, Szybkie Porównywanie Firm, Kreator Zestawienia Spółek), Publikacje.
- Sektor: Aktualności, Raporty (EMIS Insight), Dane (Statystyki Sektorowe, Spółki), Publikacje.
- Kraj: Aktualności, Raporty (Aktualne Raporty, Raport Ryzyka Krajowego), Dane (Dane Krajowe, Prognoza Wskaźników, Oceny Ryzyka Kraju), Narzędzia (Porównania Między Krajami), Publikacje
Materiały dodatkowe:
Materiały video (w języku angielskim, z osadzonymi napisami w języku polskim):
ERIC – baza wydawana przez Edukacyjne Centrum Informacji finansowane przez Departament Edukacji USA, zawiera ponad 1, 4 miliona opisów bibliograficznych oraz linki do ponad 337.000 pełnotekstowych dokumentów z dziedziny szkolnictwa, edukacji i nauk społecznych z archiwami od 1966 r.
Polecamy:
Espacenet jest systemem wyszukiwawczym Europejskiego Urzędu Patentowego umożliwiającym wyszukiwanie za pośrednictwem narodowych instancji tego systemu.
Polska instancja umożliwia wyszukiwanie: danych bibliograficznych i opisów polskich wynalazków i wzorów użytkowych, dokumentacji patentowej EPO – tzw. „tłumaczeń na język polski” patentów ważnych na terytorium Polski, a ponadto – może stanowić punkt wyjścia do poszukiwań regionalnej i światowej dokumentacji patentowej (ponad – 70 mln. dokumentów), pochodzącej z przeszło 80 krajów i organizacji udzielających prawa wyłączne.
European Views of the Americas (1493-1750) – bibliograficzna baza danych opracowana przez EBSCO Publishing we współpracy z biblioteką John Carter Brown Library. Założona w 1846 r. biblioteka John Carter Brown Library gromadzi unikalne dokumenty i książki oraz prowadzi zaawansowane badania historyczne i humanistyczne. Baza European Views of Americas (1493-1750) powstała z myślą o osobach zainteresowanych dostępem do tekstów poświęconych Ameryce pisanych przez Europejczyków w latach 1493-1750. Baza zawiera ponad 32.000 rekordów i obejmuje historię europejskich odkryć na terenie Ameryki, opisy rdzennych mieszkańców, klęsk żywiołowych, chorób i niewolnictwa.
GreenFILE – zawiera informacje bibliograficzne z badań dotyczących różnych aspektów wpływu człowieka na środowisko naturalne. Zawarta w bazie kolekcja publikacji naukowych, popularno-naukowych i dokumentów rządowych obejmuje problematykę globalnego ocieplenia, ekologicznych sposobów budowania, zanieczyszczenia środowiska, zrównoważonego rolnictwa, odnawialnych źródeł energii, wtórnego wykorzystania odpadów (recycling) i wiele innych tematów. Baza zawiera ok. 1,1 miliona opisów bibliograficznych i abstraktów oraz pełny tekst 15 800 artykułów pochodzących ze źródeł w wolnym dostępie.
Polecamy:
- Szczegółowe informacje i wolny dostęp
Health Source – Consumer Edition – zawiera ponad 20 aktywnych pełnotekstowych czasopism bez otwartego dostępu, 13 pełnotekstowych podręczników, ponad 18 800 raportów klinicznych systemów referencyjnych oraz pełne teksty aktualnych broszur zdrowotnych z zakresu ochrony zdrowia, medycyny ogólnej, medycyny sportowej, żywienia, zdrowia rodzinnego, zdrowia dziecka, problemów zdrowotnych, jak: rak, cukrzyca, uzależnienia od alkoholu, narkotyków, problemy okresu starzenia i wiele innych.
Health Source: Nursing/Academic Edition – zawiera około 550 pełnotekstowych czasopism naukowych z wielu dziedzin medycyny. Health Source: Nursing/Academic Edition udostępnia także informator AHFS Consumer Medication Information zawierający 1 300 arkuszy edukacyjnych dla pacjentów dotyczących leków generycznych z ponad 4 700 nazwami produktów firmowych.
Polecamy:
Ibuk Libra to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców, m.in. PWN i WNT. Publikacje obejmują nauki ekonomiczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, społeczne oraz informatykę, medycynę i prawo.
Materiały dodatkowe:
IEEE Xplore Digital Library zawiera pełne teksty oraz bibliograficzne informacje na temat elektrotechniki, elektroniki i informatyki. Obejmuje czasopisma i magazyny: bieżące, archiwalne, wycofane i projekty norm oraz materiały konferencyjne.
Zawartość pochodzi z IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) i jej partnerów wydawniczych.
Szkolenia i pomoce odnośnie korzystania z bazy znajdują się na stronie IEEE Xplore Resources and Help.
Journal Citation Reports® jest kompleksowym i unikalnym źródłem, które pozwala ocenić i porównać czasopisma przy użyciu danych cytowań zaczerpniętych z około 21.000 czasopism naukowych i technicznych z całego świata. Jest to jedyne źródło danych o cytowalności czasopism i obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny nauki (254 kategorie tematyczne). Journal Citation Reports może pokazać w danej kategorii:
- najczęściej cytowane czasopisma
- czasopisma z największym impact factorem
- czasopisma z procentem tekstów w otwartym dostępie.
Cytowania artykułów są ważnym wskaźnikiem tego, jak często obecni naukowcy wykorzystują poszczególne czasopisma. Poprzez agregację oraz zestawianie cytowań i liczby artykułów, JCR oferuje unikalne spojrzenie w zakresie oceny czasopism i ich porównywania.
Jest to baza pełnotekstowa, zawierająca podręczniki i książki udostępniane przez firmę Elsevier. Zawiera bazy materiałowe oraz wydawnictwa techniczne i materiały konferencyjne pochodzące od stowarzyszeń naukowych i wydawców z zakresu chemii, nauk przyrodniczych, inżynierii i nauk materiałowych. W bazie znajdują się informacje o właściwościach stopów metali i związków chemicznych, kompozytów, tworzyw sztucznych, ropy naftowej itp. W bazie Knovel można znaleźć również narzędzia ułatwiające pełne wykorzystanie danych: interaktywne tabele, tabele z kreślarką wykresów, równań, przelicznik jednostek, digitalizator wykresów, itp. Baza jest podzielona na kolekcje tematyczne.
LEX to kompletny i codziennie aktualizowany zbiór prawa, orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego. Pozwala on na przeszukiwanie serwisu za pomocą innowacyjnej wyszukiwarki LEX Search, która powstała w oparciu o sztuczną inteligencję. Wyniki wyszukiwania są precyzyjniej dopasowane do zapytania respondenta. Ponadto umożliwia dostęp do najwyższej jakości wiedzy w odpowiednim miejscu i czasie. Udostępnione są również wysokiej jakości merytorycznej szkolenia online (webinaria) oraz infolinie z dyżurami ekspertów z wielu dziedzin.
System informacji prawnej zapewnia dostęp do:
- aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim;
- metryk i ujednoliconych tekstów aktów prawnych opublikowanych w Dziennikach Urzędowych;
- wybranych projektów ustaw wraz z uzasadnieniami;
- orzeczeń sądowych:
- publikowanych w zbiorach urzędowych m.in.: Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Orzecznictwo Najwyższego Sądu Administracyjnego, Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego;
- publikowanych w zbiorach nieurzędowych m.in.: Biuletyn Skarbowy, Monitor Podatkowy, Monitor Prawniczy, Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych, Przegląd Orzecznictwa Podatkowego, Wokanda;
- pochodzących z baz orzeczeń sądów dostępnych na stronach internetowych;
- orzeczeń administracji m.in.: samorządowych kolegiów odwoławczych, regionalnych izb obrachunkowych, rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody;
- pism urzędowych ministerstw, organów centralnych i innych podmiotów administracji publicznej;
- urzędowych wzorów pism pochodzących z dzienników urzędowych;
- zestawień, czyli dokumentów zawierających zestawienia danych z aktów prawnych;
- danych teleadresowych sądów, urzędów i innych instytucji działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Dostęp do LEX dla pracowników PB możliwy jest z komputerów służbowych na terenie uczelni bez konieczności logowania (tzw. dostęp po IP).
Aby skorzystać z pełnego zakresu funkcji, takich jak aktówka, historia, alerty, prosimy o zalogowanie się na swoje konto za pomocą adresu e-mail i hasła.
W przypadku braku konta zachęcamy do bezpłatnej rejestracji, klikając na link Załóż konto i podając służbowy adres e-mail w domenie @pb.edu.pl. Następnie prosimy postępować zgodnie ze wskazówkami dostępnymi na stronie. Szczegółowe informacje odnośnie dostępu do LEX znajdują się na stronie pomocy.
Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA) – zawiera pełne indeksy i abstrakty ponad 560 kluczowych czasopism oraz wyselekcjonowaną zawartość z ponad 175 czasopism. Ponadto w bazie znajdują się dane bibliograficzne odnośnie książek, raportów i materiałów konferencyjnych. Tematyka bazy obejmuje bibliotekoznawstwo, klasyfikację, katalogowanie, bibliometrię, wyszukiwanie informacji online, zarządzanie informacją i wiele innych tematów.
Master File Premier – wielodziedzinowa baza pełnotekstowa przeznaczona w szczególności dla bibliotek publicznych. Zawiera ponad 1.700 czasopism pełnotekstowych o tematyce ogólnej, społecznej, ochrony zdrowia, biznesu, edukacji i zagadnień wielokulturowych, ponad 500 monografii i informatorów pełnotekstowych, 81.900 dokumentów źródłowych oraz kolekcję ponad 590.000 zdjęć, map i flag.
Polecamy:
Kolekcja książek elektronicznych obejmująca szeroki zakres tematów w ujęciu ogólnym, w tym: biografie, historia, kariera, gotowanie, literatura, genealogia, zdrowie, rodzicielstwo, finanse osobiste, polityka, architektura, nauka, bieżące wydarzenia, zdrowie społeczne i emocjonalne, sport oraz podróże. Dostęp do publikacji jest zapewniony w ramach licencji krajowej.
Specjalistyczna bibliograficzno-abstraktowa baza danych tworzona przez The American Mathematical Society, zawierająca streszczenia i recenzje publikacji z dziedziny matematyki, informatyki i statystyki. Baza zawiera informacje o ponad 1,7 mln artykułów naukowych z ok. 2000 czasopism naukowych. Baza posiada moduł „CITATIONS” pozwalający autorom publikującym w określonych czasopismach (wykazanych jako Reference List Journals) na ustalenie liczby cytowań od roku 2000 (częściowo od 1997) do chwili obecnej.
MEDLINE – kluczowa baza z zakresu medycyny wydawana przez Narodową Bibliotekę Medycyny USA. Zawiera indeksy i abstrakty artykułów z ponad 5.600 czasopism z zakresu medycyny, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, ochrony zdrowia i nauk biomedycznych. Około 900 czasopism indeksowanych w MEDLINE jest dostępnych w pełnym tekście w bazie Academic Search Complete. W bazie są zawarte opisy bibliograficzne z Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE®, AIDSLINE®, BIOETHICSLINE® oraz HealthSTAR®.
Polecamy:
Nauka Polska to najstarsza baza danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzona od 1990 roku, a od 1999 roku udostępniana bezpłatnie w sieci internetowej. Zawiera informacje o ludziach nauki, instytucjach naukowych, pracach badawczych, publikacjach oraz konferencjach, targach i wystawach.
Newspaper Source – oferuje dostęp do ponad 200 pełnotekstowych gazet amerykańskich i międzynarodowych jak: The Christian Science Monitor, USA Today, The Washington Post, The Washington Times, The Times (London), The Toronto Star, The Sunday Times (Wlk. Brytania), Budapest Sun, Slovak Spectator, Irish Times, Japan Times i wielu innych. Baza zawiera również pełne teksty wyselekcjonowanych artykułów z 310 regionalnych gazet amerykańskich oraz transkrypcje wiadomości nadawanych przez amerykańskie kanały radiowe i telewizyjne: CBS News, CNN, CNN International, FOX News, NPR i inne.
To ogólnodostępna baza danych stworzona, aby pomóc naukowcom w lokalizowaniu zarówno historycznych, jak i współczesnych rozpraw i tez. Utworzona przy wsparciu Fundacji HW Wilsona i Congregational Library & Archives w Bostonie, zawiera wcześniej wydane amerykańskie rozprawy doktorskie EBSCO, a także zawiera dodatkowe metadane rozpraw nadesłane przez wybrane uczelnie i uniwersytety z całego świata. Dostarczając naukowcom cytatów z badań, ta baza danych będzie nadal się powiększać dzięki regularnym aktualizacjom i nowym partnerstwom z instytucjami przyznającymi stopnie naukowe.
Podlaska Biblioteka Cyfrowa jest projektem realizowanym przez Konsorcjum Bibliotek Naukowych Miasta Białegostoku. Od 2007 koordynatorem projektu jest Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
Zasób PBC składa się z następujących kolekcji:
- Dziedzictwo kulturowe – kolekcja zawiera cyfrowe kopie najcenniejszych i najczęściej wykorzystywanych zabytków piśmiennictwa polskiego.
- Kartografia – możemy tu znaleźć mapy i atlasy Polski oraz Kresów Wschodnich głównie z okresu 20-lecia międzywojennego oraz I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem ziem północno-wschodniej Polski. Większość stanowią mapy topograficzne wydane przez Wojskowy Instytut Geograficzny oraz mapy niemieckie pochodzące z czasu II wojny światowej. W zbiorze znajdują się również plany Białegostoku, Wilna, atlas Królestwa Polskiego z XIX-wieku oraz województwa podlaskiego z wieku XVIII.
- Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej – znajdują się tu dokumenty dotyczące ziem wschodnich Rzeczypospolitej, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami kraju. Kolekcja składa się z książek i czasopism.
- Regionalia wraz z Dokumentami Życia Społecznego – zawiera kopie dokumentów dotyczących Podlasia, ziemi Łomżyńskiej i Suwalszczyzny znajdujących się w zbiorach Instytucji tworzących Podlaską Bibliotekę Cyfrową.
- Naukowo-Dydaktyczna – w skład kolekcji wchodzą podręczniki dla studentów, monografie, skrypty i artykuły naukowe pracowników białostockich uczelni należących do Konsorcjum.
- Muzykalia – w skład kolekcji wchodzą cyfrowe kopie nut.
Biblioteka PB posiada dostęp do kolekcji Open Access Complete, która jest wyselekcjonowaną kolekcją ponad 5 300 monografii w otwartym dostępie od ponad 40 wydawców, gdzie wykładowcom i studentom oferuje szereg materiałów szkoleniowych.
Regional Business News jest dodatkiem do bazy Business Source i zawiera pełne teksty 100 regionalnych publikacji amerykańskich z zakresu biznesu.
Polecamy:
ScienceDirect jest wiodącą pełnotekstową naukową bazą danych oferującą artykuły i rozdziały książek. Zakres tematyczny obejmuje nauki techniczne, matematyczno – przyrodniczne, medycynę, chemię, fizykę, ekonomię oraz wiele innych.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje 1819 czasopim, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych, patrz katalog 2019 (XLSX, 142 KB). 1778 czasopism pochodzi z 16 podkolekcji tematycznych stanowiących część Freedom Collection (patrz dodatkowy arkusz „podkolekcje Freedom” w katalogu 2019). Z pozostałych 7 podkolekcji tematycznych pozostawiono w licencji 18 czasopism o najwyższym indeksie CiteScore. Ponadto licencja obejmuje wszystkie 19 czasopism z grupy Cell (nowość w licencji krajowej od 2019 r.) oraz 4 czasopisma z grupy Lancet. Z licencji zostało wyłączone 7 podkolekcji tematycznych wybranych na podstawie statystyk wykorzystania i kosztów. Podkolekcje te zawierają łącznie 709 różnych tytułów czasopism, z czego zachowano 18 tytułów, a dalsze 471 tytułów należy jednocześnie do innych podkolekcji zachowanych w licencji. Na stronach wydawcy można znaleźć dodatkowe informacje o innych czasopismach Elsevier, w szczególności dostępnych poza licencją na zasadzie Free Access lub Open Acess, oraz czasopismach nienależących do Freedom Collection i dostępnych tylko na zasadzie indywidualnych subskrypcji.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek (XLSX, 492 KB) zakupione w latach 2015 i 2016: 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015. Książki te są dostępne na serwerze wydawcy, a w przyszłości zostaną zarchiwizowane na serwerze w ICM z prawem bezterminowego dostępu krajowego.
Scopus jest produkowaną przez Elsevier interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje obecnie ok. 23.000 recenzowanych czasopism (w tym 3600 Open Access), 145.000 książek, 562 serii książkowych, ok. 8 mln sprawozdań konferencyjnych. Baza zawiera ponad 67 milionów rekordów bibliograficznych, z których 40 milionów posiada cytowania sięgające roku 1996, 25 milionów rekordów patentowych oraz indeksuje naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Baza Scopus podaje także indeks Hirscha, który od października 2014 liczony jest w oparciu o publikacje od 1970 roku (wcześniej były uwzględniane publikacje od 1996 r.).
Serwis SpringerLink umożliwia dostęp do spisów treści, streszczeń i pełnych tekstów artykułów z czasopism koncernu wydawniczego Springer oraz wydawnictwa Kluwer Academic Publishers (zostało przejęte przez Springera).
Licencja Springer w 2020 roku obejmuje 2235 czasopisma bieżące oraz 392 czasopisma archiwalne, przy czym dla ok. 1290 tytułów dostępne są głębokie archiwa do 1 wolumenu włącznie, patrz katalog 2020 (XLSX, 230 KB). Lista tytułów archiwalnych uległa skróceniu ze względu na włączenie zasobów niektórych starych tytułów do czasopism pod zmienionym tytułem. Katalog zawiera także osobny arkusz z listą 534 czasopism Open Access oraz arkusz „inne” z czasopismami poza licencją, w tym niedostępne tytuły nieanglojęzyczne, Adis, Palgrave oraz nowe tytuły Springera dostępne testowo. Użytkownicy licencji krajowej Springer mają prawo zamawiania prenumeraty drukowanej dowolnych czasopism objętych licencją po cenach obniżonych (Deep Discount Price, 25% ceny katalogowej). Licencja Springer obejmuje także program umożliwiający polskim autorom bezpłatne publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych, patrz Program publikowania otwartego Springer.
W ramach licencji krajowej Springer dostępne są także e-książki na zasadzie zakupionych licencji wieczystych lub tymczasowego dostępu testowego. Dotychczas zakupione zostały następujące zasoby anglojęzyczne: archiwa 26 serii książkowych (XLSX, 19,5 KB) obejmujące 10.430 wolumenów do rocznika 2008 (XLSX, 5,0 MB), 16.653 e-książki z lat 2004, 2005 i 2009-2011 (XLSX, 3,4 MB), 9.492 e-książki z 2017 r. (XLSX, 2,2 MB), 10.026 e-książek z 2018 r. (XLSX, 2,3 MB) oraz 9.971 e-książek z 2019 r. (XLSX, 2,3 MB).
Czasopisma i książki Springer są dostępne na platformie Wydawcy SpringerLink oraz są archiwizowane na platformie Infona w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji akademickich w kraju. Na razie w ICM zarchiwizowane są wydania czasopism od 1997 roku do bieżących z codzienną automatyczną aktualizacją oraz książki do 2011 roku.
Teacher Reference Center zawiera indeksy i abstrakty z ponad 280 periodyków. 96% czasopism zawartych w bazie to tytuły recenzowane naukowo. Tematyka bazy obejmuje m.in. system ocen, opisy najlepszych praktyk, najnowsze badania pedagogiczne, opracowywanie programów nauczania, edukację podstawową, wyższą i ustawiczną, instruktaż, nauczanie języków, standardy oceny umiejętności czytania i pisania, administrację szkolną, naukę i technikę oraz kształcenie nauczycieli.
Polecamy:
Urząd Patentowy RP realizując swoje podstawowe zadania udostępnia:
- E-wyszukiwarkę, która zawiera informacje dotyczące znaków towarowych, wynalazków, patentów europejskich, dodatkowych praw ochronnych, wzorów użytkowych i przemysłowych, topografii układów scalonych;
- Wyszukiwarkę rejestrów UPRP;
- wyszukiwarkę Międzynarodowe bazy danych.
Platforma Web of Science (WoS) obejmuje różne bazy danych i programy naukowe produkowane przez firmę Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters). W ramach krajowej licencji akademickiej od 2010 udostępniane są następujące bazy i zakresy czasowe:
- Science Citation Index Expanded (SCIE) od 1945
- Social Sciences Citation Index (SSCI) od 1956
- Art and Humanities Citation Index (AHCI) od 1975
- Conference Proceedings Citation Index (CPCI) od 1990
- Book Citation Index (Books CI) od 2010
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) od 2005
- Journal Citation Reports (JCR) od 1997
- Essential Science Indicators
oraz bazy dodatkowe (zakres od 2010 roku, o ile nie podano inaczej): Biosis Citation Index, Data Citation Index, Dervent Innovation Index, Zoological Records (od 1864), Medline (od 1950), Current Chemical Reactions (CCR), Index Chemicus (IC), Current Contents Connect. Pełna kolekcja baz jest udostępniana na platformie Web of Science na serwerze wydawcy. Archiwa baz SCIE, SSCI oraz AHCI 1995-2014 są także przechowywane w ICM.
Listy czasopism indeksowanych w bazach WoS są dostępne na stronie Master Journal List, łącznie jest to ponad 24.000 tytułów aktywnych.). Rekordy w indeksach cytowań zawierają streszczenia artykułów, podstawowe informacje bibliograficzne oraz informacje o cytowaniach z czasopism. Licencja krajowa obejmuje ponadto bazę Journal Citation Reports (JCR, dostęp od roczników od 2008 do najświeższego opublikowanego). JCR zawiera ocenę bibliometryczną cytowalności czasopism naukowych, oraz podaje wskaźnik Impact Factor.
Na platformie Web of Science dostępne są także, na zasadzie dodatku do licencji krajowej, baza Medline oraz narzędzia EndNote Web i Researcher ID.
Baza Wiley Online Library zawiera artykuły z czasopism i tysiące e-książek (w tym encyklopedie) w prawie wszystkich tematach. Do materiałów niesubskrybowanych, można wyświetlić jedynie spis treści i streszczenia rozdziałów, ale nie pełny tekst. Tematyka bazy obejmuje: biznes, finanse i zarządzanie, chemię, informatykę, naukę o Ziemi, edukację, inżynierię, prawo, nauki medyczne, matematykę i statystykę, fizykę, psychologię, media i nauki humanistyczne.
Licencja krajowa obejmuje zbiór czasopism Full Collection 2021 (XLSX, 139 KB) (aktualizacja 23/03/2021). Dostępna kolekcja zawiera 1383 tytuły z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 roku.
W maju 2016 licencja krajowa Wiley została rozszerzona o 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015, patrz katalog (XLSX, 1,2 MB).
Polecamy: