Dostęp do e-książek jest możliwy poprzez Listę A-Z firmy EBSCO oraz wyszukiwarkę naukową.
Lista A-Z umożliwia znalezienie i dostęp do pełnotekstowych źródeł elektronicznych – książek i czasopism subskrybowanych przez PB oraz źródeł typu Open Access. Użytkownicy mają możliwość przeszukiwania e-książek według autora, tytułu, numeru ISBN lub wydawcy (dostawcy bazy).
Wyszukiwarka naukowa umożliwia przeszukiwanie w zakładkach Wszystkie zasoby lub Zasoby elektroniczne. Dostępna jest na stronie głównej Biblioteki PB.
E-książki są udostępniane w ramach zakupionych lub ogólnodostępnych baz pełnotekstowych.
Polecamy zwłaszcza:
DOAB jest to serwis, który rejestruje pełnotekstowe książki naukowe, dostępne na zasadach Open Access. Na stronie, która zarządzana jest przez OAPEN Foundation znajduje się wyszukiwarka, dzięki której użytkownicy mogą przeszukiwać kolekcję według tytułu, kategorii tematycznej i nazwy wydawcy. Każdy rekord zawiera podstawowe informacje o danej pozycji, a także link do pełnego tekstu. Serwis jest stale aktualizowany o nowe tytuły i swoim zasięgiem obejmuje wszystkie dyscypliny naukowe.
Kolekcja zawiera duży wybór e-booków, reprezentujących szeroki zakres przedmiotów akademickich, w tym sztukę i humanistykę, biznes, literaturę, nauki społeczne, nauki ścisłe i technologię. Książki różnią się pod względem poziomu odbiorców, od podstawowych tekstów wprowadzających po monografie naukowe. Tytuły pochodzą od wielu wydawców, w tym Cambridge University Press, Harvard University Press, MIT Press, Oxford University Press, Sage Publications, Springer i John Wiley & Sons. Do tej kolekcji regularnie dodawane są kolejne tytuły.
To wyselekcjonowana kolekcja, stworzona we współpracy z wydawnictwami uniwersyteckimi i wydawcami naukowymi OA, takimi jak University of Michigan Press, Taylor & Francis i Temple University Press. Ma charakter multidyscyplinarny. Wszystkie tytuły zgromadzone w kolekcji znajdują się w otwartym dostępie (OA), są także wolne od systemu zarządzania prawami cyfrowymi (DRM), co pozwala na ich swobodne pobieranie i udostępnianie przez użytkowników.
Ibuk Libra to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim, opublikowanych przez czołowych polskich wydawców, m.in. PWN i WNT. Publikacje obejmują nauki ekonomiczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, społeczne oraz informatykę, medycynę i prawo.
Materiały dodatkowe:
Jest to baza pełnotekstowa, zawierająca podręczniki i książki udostępniane przez firmę Elsevier. Zawiera bazy materiałowe oraz wydawnictwa techniczne i materiały konferencyjne pochodzące od stowarzyszeń naukowych i wydawców z zakresu chemii, nauk przyrodniczych, inżynierii i nauk materiałowych. W bazie znajdują się informacje o właściwościach stopów metali i związków chemicznych, kompozytów, tworzyw sztucznych, ropy naftowej itp. W bazie Knovel można znaleźć również narzędzia ułatwiające pełne wykorzystanie danych: interaktywne tabele, tabele z kreślarką wykresów, równań, przelicznik jednostek, digitalizator wykresów, itp. Baza jest podzielona na kolekcje tematyczne.
Biblioteka PB posiada dostęp do kolekcji Open Access Complete, która jest wyselekcjonowaną kolekcją ponad 5 300 monografii w otwartym dostępie od ponad 40 wydawców, gdzie wykładowcom i studentom oferuje szereg materiałów szkoleniowych.
ScienceDirect jest wiodącą pełnotekstową naukową bazą danych oferującą artykuły i rozdziały książek. Zakres tematyczny obejmuje nauki techniczne, matematyczno – przyrodniczne, medycynę, chemię, fizykę, ekonomię oraz wiele innych.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje 1819 czasopim, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych, patrz katalog 2019 (XLSX, 142 KB). 1778 czasopism pochodzi z 16 podkolekcji tematycznych stanowiących część Freedom Collection (patrz dodatkowy arkusz „podkolekcje Freedom” w katalogu 2019). Z pozostałych 7 podkolekcji tematycznych pozostawiono w licencji 18 czasopism o najwyższym indeksie CiteScore. Ponadto licencja obejmuje wszystkie 19 czasopism z grupy Cell (nowość w licencji krajowej od 2019 r.) oraz 4 czasopisma z grupy Lancet. Z licencji zostało wyłączone 7 podkolekcji tematycznych wybranych na podstawie statystyk wykorzystania i kosztów. Podkolekcje te zawierają łącznie 709 różnych tytułów czasopism, z czego zachowano 18 tytułów, a dalsze 471 tytułów należy jednocześnie do innych podkolekcji zachowanych w licencji. Na stronach wydawcy można znaleźć dodatkowe informacje o innych czasopismach Elsevier, w szczególności dostępnych poza licencją na zasadzie Free Access lub Open Acess, oraz czasopismach nienależących do Freedom Collection i dostępnych tylko na zasadzie indywidualnych subskrypcji.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek (XLSX, 492 KB) zakupione w latach 2015 i 2016: 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015. Książki te są dostępne na serwerze wydawcy, a w przyszłości zostaną zarchiwizowane na serwerze w ICM z prawem bezterminowego dostępu krajowego.
Serwis SpringerLink umożliwia dostęp do spisów treści, streszczeń i pełnych tekstów artykułów z czasopism koncernu wydawniczego Springer oraz wydawnictwa Kluwer Academic Publishers (zostało przejęte przez Springera).
Licencja Springer w 2020 roku obejmuje 2235 czasopisma bieżące oraz 392 czasopisma archiwalne, przy czym dla ok. 1290 tytułów dostępne są głębokie archiwa do 1 wolumenu włącznie, patrz katalog 2020 (XLSX, 230 KB). Lista tytułów archiwalnych uległa skróceniu ze względu na włączenie zasobów niektórych starych tytułów do czasopism pod zmienionym tytułem. Katalog zawiera także osobny arkusz z listą 534 czasopism Open Access oraz arkusz „inne” z czasopismami poza licencją, w tym niedostępne tytuły nieanglojęzyczne, Adis, Palgrave oraz nowe tytuły Springera dostępne testowo. Użytkownicy licencji krajowej Springer mają prawo zamawiania prenumeraty drukowanej dowolnych czasopism objętych licencją po cenach obniżonych (Deep Discount Price, 25% ceny katalogowej). Licencja Springer obejmuje także program umożliwiający polskim autorom bezpłatne publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych, patrz Program publikowania otwartego Springer.
W ramach licencji krajowej Springer dostępne są także e-książki na zasadzie zakupionych licencji wieczystych lub tymczasowego dostępu testowego. Dotychczas zakupione zostały następujące zasoby anglojęzyczne: archiwa 26 serii książkowych (XLSX, 19,5 KB) obejmujące 10.430 wolumenów do rocznika 2008 (XLSX, 5,0 MB), 16.653 e-książki z lat 2004, 2005 i 2009-2011 (XLSX, 3,4 MB), 9.492 e-książki z 2017 r. (XLSX, 2,2 MB), 10.026 e-książek z 2018 r. (XLSX, 2,3 MB) oraz 9.971 e-książek z 2019 r. (XLSX, 2,3 MB).
Czasopisma i książki Springer są dostępne na platformie Wydawcy SpringerLink oraz są archiwizowane na platformie Infona w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji akademickich w kraju. Na razie w ICM zarchiwizowane są wydania czasopism od 1997 roku do bieżących z codzienną automatyczną aktualizacją oraz książki do 2011 roku.
Baza Wiley Online Library zawiera artykuły z czasopism i tysiące e-książek (w tym encyklopedie) w prawie wszystkich tematach. Do materiałów niesubskrybowanych, można wyświetlić jedynie spis treści i streszczenia rozdziałów, ale nie pełny tekst. Tematyka bazy obejmuje: biznes, finanse i zarządzanie, chemię, informatykę, naukę o Ziemi, edukację, inżynierię, prawo, nauki medyczne, matematykę i statystykę, fizykę, psychologię, media i nauki humanistyczne.
Licencja krajowa obejmuje zbiór czasopism Full Collection 2021 (XLSX, 139 KB) (aktualizacja 23/03/2021). Dostępna kolekcja zawiera 1383 tytuły z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 roku.
W maju 2016 licencja krajowa Wiley została rozszerzona o 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015, patrz katalog (XLSX, 1,2 MB).
Polecamy: