ORCID
ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – to międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. ORCID ma likwidować problem dublujących się nazwisk autorów działających na tym samym polu badawczym, eliminować problem różnych wersji zapisu imienia i nazwiska, precyzować tożsamość osób, które zmieniły nazwisko lub afiliację. Przydzielenie identyfikatora jest wolne od opłat i możliwe zarówno dla osób indywidualnych, jak i instytucji.
Jego istnienie nie kłóci się z funkcjonowaniem innych systemów identyfikacji autorów (np. Researcher ID), a wręcz go wspiera. Wydawcy pozwalają na obustronne łączenie informacji o autorze i wzajemne linkowanie profili, a nawet zachęcają czy wręcz obligują autorów do posiadania ORCID.
Researcher ID
Researcher ID (RID) to ogólnodostępny portal dla autorów i badaczy naukowych, w pełni zintegrowany z platformą Web of Science. Umożliwia on:
- identyfikację autora,
- stworzenie publicznego profilu,
- utworzenie i zarządzanie listą własnych prac naukowych,
- dostęp do globalnej społeczności naukowców.
Od lipca 2011 roku RID jest ściśle połączony z Web of Science: artykuły z czasopism indeksowanych przez WoS i napisane przez autorów, którzy mają osobisty profil RID z upublicznioną na nim listą swoich publikacji, są podłączone do numeru RID autora. Informacja ta ukazuje się w rekordzie w WoS. Dodatkowo, posługując się numerem RID można wyszukiwać artykuły określonych autorów w Web of Science.
Dostęp do Researcher ID jest możliwy uprawnionym użytkownikom (pracownikom, studentom, doktorantom i słuchaczom studiów podyplomowych PB) poprzez zdalny dostęp do e-zasobów oraz platformę Publons.
Praca w Researcher ID wymaga dodatkowej indywidualnej rejestracji.
DOI
DOI (Digital Object Identifier) – jest to cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego. DOI służy do identyfikacji dokumentów elektronicznych na podobnej zasadzie, jak ISSN (czasopismo) czy ISBN (książka). Rozwojem tego systemu i zarządzaniem nim zajmuje się Międzynarodowa Fundacja DOI – International DOI Foundation (IDF) – organizacja typu non-profit, powstała 10 października 1998 roku.
Jakie dokumenty mogą otrzymać numer DOI
Numer DOI może zostać nadany każdej jednostce własności intelektualnej, którą twórca uzna za wartą oddzielnego potraktowania, np. artykuł, rozdział z książki, zdjęcie, wykres, oprogramowanie, utwór muzyczny, itp. Struktura numeru DOIIdentyfikator DOI składa się z dwóch części przedzielonych ukośnikiem: przedrostka (prefiks) i końcówki (sufiks), np.: 10.1000.10/123456, gdzie:
- 10.1000.10 – przedrostek, gdzie „10” informuje, że mamy do czynienia z identyfikatorem DOI (każdy numer DOI zaczyna się od „10”), 1000.10 to numer przypisany do wydawcy (Publisher ID).
- 123456 – sufiks jest unikalny dla danego dokumentu i może być dowolnym ciągiem znaków alfanumerycznych (Item ID). Jest nadawany przez samego wydawcę, który musi zagwarantować, że będzie on unikatowy dla każdego publikowanego przez niego dzieła. Jeżeli dany dokument posiada już inny identyfikator (np. ISBN, ISSN), wówczas może on być zastosowany jako przyrostek w numerze DOI.
I tak np. 10.1103 jest to prefiks American Physical Society, 10.1016 prefiks firmy Elsevier Science.
Całkowity DOI może wyglądać następująco: 10.1016/j. jmb. 2014.04.017
Numer DOI raz nadany nie może ulec zmianie. Dokument zachowuje numer DOI, nawet jeśli prawa własności do niego zostaną przeniesione na inną instytucję. Jeżeli dokument zostanie kiedykolwiek usunięty, jego numer nie może być ponownie wykorzystany.
Gdzie można uzyskać numer DOI
Identyfikator DOI jest nadawany przez jedną z uprawnionych agencji, nadzorowanych przez International DOI Fundation – tzw. DOI Registration Agencies (RA), działających jako firmy komercyjne, np.: Airiti, Inc.; CrossRef; DataCite; Entertainment Identifier Registry(EIDR); Publications Office of the European Union (OP); Multilingual European DOI Registration Agency (mEDRA).
Spis tych agencji wraz z linkami jest dostępny na stronie domowej DOI Registration Agencies.
Dla polskich wydawców ciekawe oferty oraz cennik można znaleźć na stronie domowej agencji mEDRA.